Kartka z kalendarza. Fabrykant i filantrop. Rocznica śmierci Zygmunta Jarocińskiego

16 kwietnia 1909 r. zmarł w Łodzi Zygmunt (Szmul) Jarociński – łódzki przedsiębiorca, działacz społeczny, gospodarczy i filantrop.

fot. Archiwum
Fabryka Jarocińskiego przy ul. Targowej

Urodził się 1 maja 1824 r. w Łasku. Karierę w Łodzi  zaczynał w 1840 r. od stanowiska subiekta w składzie przędzy Ludwika Mamrotha, a 10 lat później otworzył ręczną tkalnię wyrobów wełnianych. W 1888 r. zakupił zakład przy ul. Targowej 44/46 i rozbudował w potężną  fabrykę wyrobów bawełnianych i wełnianych, zatrudniającą na początku XX w. prawie pół tysiąca robotników.

Jarociński wspólnie z żoną Bertą był inicjatorem wybudowania szkoły zawodowej Talmud Tora przy ul. Pomorskiej 46/48, a także członkiem i udziałowcem Banku Handlowego i Towarzystwa Kredytowego m. Łodzi oraz prezesem zarządu Łódzkiego Towarzystwa Gazowego. Ponadto był znanym filantropem, m.in. założycielem sierocińca dla dzieci żydowskich przy obecnej  ul. Jaracza 61 czy szkoły elementarnej. 

Miał dwóch synów – Stanisława i Alberta, którzy przejęli interesy ojca, a także dwie córki – Fanny, która wyszła za mąż za bankiera Maksymiliana Goldfedera oraz Minę, która weszła do rodziny Osserów. W 1929 r. zakłady przekształcono w spółkę akcyjną, a podczas wojny Adolf Kebsch uruchomił tam fabrykę pończoch, natomiast w czasach PRL kontynuowano produkcję  w państwowych zakładach „Iwona”. Monumentalny, neogotycki gmach fabryki przy rogu Nawrot i Targowej wraz z kilkoma obiektami wpisano do rejestru zabytków. Na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej stoi okazały grobowiec tej znanej w Łodzi rodziny fabrykantów.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt