Kartka z kalendarza. Filmowiec i rektor – 17. rocznica śmierci Henryka Kluby

11 czerwca 2005 r. zmarł w Koninie Henryk Kluba – reżyser filmowy, aktor, producent filmowy, oraz pedagog i wieloletni rektor łódzkiej Szkoły Filmowej.

fot. LODZ.PL
Henryk Klubę upamiętnia gwiazda na Piotrkowskiej

Kluba urodził się 9 stycznia 1931 r. w Przystani koło Częstochowy, gdzie w 1951 r. ukończył studium teatralne. Pracował jako dziennikarz i kierownik częstochowskiej mutacji „Dziennika Łódzkiego”. Studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie we Wrocławiu. W 1958 r. ukończył studia na Wydziale Reżyserii w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. Jako aktor debiutował w szkolnych filmach Romana Polańskiego. Grał również w większości filmów reżyserowanych przez siebie. Początkowo był asystentem reżysera. W 1966 zadebiutował jako reżyser filmów fabularnych obrazem „Chudy i inni”. W 1986 r. został przewodniczącym Zespołu Filmowego Narodowej Rady Kultury. W latach 1987–1989 był członkiem Komitetu Kinematografii, a od 1967 r. był pracownikiem naukowym PWSFTviT. W latach 1978–1981 i 1993–1996 był dziekanem wydziału reżyserii, a w latach 1982–1990 i 1996–2002 rektorem tej uczelni.

W grudniu 1987 r. został mu nadany tytuł profesora nadzwyczajnego sztuki filmowej. Jego dorobek obejmuje kilka obrazów fabularnych, m.in. „Słońce wschodzi raz na dzień” (1967), „Pięć i pół bladego Józka” (1971), czy „Gwiazda Piołun” (1988) oraz serial telewizyjny „Doktor Ewa” (1970), ale Henryk Kluba dał się poznać głównie jako sprawny organizator i menedżer, rektor Filmówki i ważna postać w świecie łódzkiej kultury. Zmarł nagle w pokoju hotelowym podczas 51. edycji festiwalu Filmów Amatorskich OKFA w Koninie, gdzie przewodniczył obradom jury.

Spoczywa w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym na Dołach i ma swoją gwiazdę na Piotrkowskiej.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt