Kartka z kalendarza. Kiedy łodzianie zaczęli korzystać z bibliotek?

Już od blisko stu lat łodzianie mogą wypożyczać książki z bibliotek. Dziś mają do wyboru wiele placówek osiedlowych, kiedyś o dostęp do nowości wydawniczych było jednak nieco trudniej.

fot. archiwum
Czytelnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Andrzeja 14

11 października 1917 roku otwarto pierwszą w Łodzi Bibliotekę Publiczną. W 1915 roku z inicjatywą powołania tego typu instytucji wystąpiło Towarzystwo Krzewienia Oświaty, a w maju 1916 powołano Towarzystwo Biblioteki Publicznej w Łodzi. Placówka powstała przy ulicy Piotrkowskiej 150 – było to czteropokojowe mieszkanie na pierwszym piętrze kamienicy, ofiarowane przez jej właściciela, kupca Wilhelma Hordliczkę. Pierwszym dyrektorem został Jan Augustyniak (1893-1971), który pełnił tę funkcję w latach 1917-1939 oraz 1945-1963, a od 1956 r. był profesorem UŁ.

Kilka miesięcy później, w lipcu 1918 r., bibliotekę przeniesiono na ul. św. Andrzeja 14, a w styczniu 1922 r. placówka została przejęta w drodze darowizny przez Magistrat Miasta Łodzi. 16 maja 1935 r., cztery dni po śmierci Józefa Piłsudskiego, postanowiono uczcić pamięć Marszałka budową w Łodzi gmachu-pomnika, z przeznaczeniem na bibliotekę. Pod koniec 1936 roku ogłoszono konkurs na projekt , a do realizacji przyjęto pracę inż. arch. Jerzego Wierzbickiego. Na teren pod budowę wybrano działkę leżącą na rogu ulic Gdańskiej i Mikołaja Kopernika. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod gmach Biblioteki Miejskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się 14 maja 1938 r. Po wojnie działała tam Biblioteka Miejska im. L. Waryńskiego, a obecnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt