Kartka z kalendarza. Kiedyś Mościckiego, dziś Barlickiego. Historia łódzkiego szpitala

25 kwietnia 1930 r. uroczyście został otwarty w Łodzi przy ówczesnej ul. Zagajnikowej Wielospecjalistyczny Szpital im. I. Mościckiego, który wraz z przychodniami stanowił największy obiekt pośród 19 placówek Kasy Chorych w II RP.

fot. NAC
Uroczyste otwarcie Wielospecjalistycznego Szpitala im. I. Mościckiego

To obecnie znany Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. Norberta Barlickiego u zbiegu ulic Narutowicza i Kopcińskiego. Budowa wg modernistycznego projektu Wiesława Lisowskiego trwała jedynie półtora roku, a szpital mógł pomieścić 850 łóżek w siedmiu oddziałach i był jednocześnie ośrodkiem naukowo-dydaktycznym. Nie tylko łódzka prasa szeroko pisała o tym wydarzeniu, gdyż w otwarciu szpitala wziął udział jego patron, czyli prezydent RP Ignacy Mościcki. W 1938 r. w ramach kompleksu wzniesiono jeszcze budynek mieszkalny dla lekarzy, który potem połączono ze szpitalem i obecnie stanowi jego część.

Wraz z wkroczeniem do Łodzi w dniu 8 września 1939 r. wojsk niemieckich szpital został przejęty przez Wehrmacht oraz oddziały SS i został przemianowany na Szpital im. Augusta Biera (August Bier-Krankenhaus). Po wojnie, w marcu 1945 r. rozpoczęto przekazywanie łóżek szpitalnych dla potrzeb klinicznych tworzącego się Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Łódzkiego, który w 1950 r. dał początek łódzkiej Akademii Medycznej, dla której szpital stał się podstawową bazą kliniczną. Obiekt zachował do dziś swoją ciekawą architekturę w stylu modernistycznego historyzmu, a na dziedzińcu wewnętrznym znajduje się oryginalny ogród ze szlachetnym drzewostanem i fontanną.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt