Z braku wolnych terenów w południowej części miasta, w osadzie Łódka oraz w Nowej Dzielnicy kolejni przemysłowcy szukali przestrzeni na północy w rejonie rzeki Łódki. Rodzina Biedermannów przybyła do Polski z Niemiec już w XVIII w. i początkowo osiadła w Wielkopolsce. Potem przeniosła się do Zduńskiej Woli, ale na stałe Biedermannowie zapuścili korzenie w Łodzi.
Robert Biedermann był synem pastora i córki farbiarza. W roku 1863 poślubił posażną pannę Emmę Braun i w tym samym roku założył farbiarnię tkanin nad rzeką Łódką u zbiegu ul. Północnej i Widzewskiej (dziś Kilińskiego). Zamieszkał najpierw w małym domu, a później w neorenesansowym pałacu przy fabryce (dziś siedziba firmy „Atlas”). Zakład się rozwijał, powstawały kolejno: tkalnia wyrobów bawełnianych, apretura, przędzalnia. W swojej fabryce zatrudniał ok. 1000 robotników.
W parku przy ul. Północnej, vis-à-vis fabryki, Robert Biedermann postanowił nieco później wybudować okazałą rezydencję wg projektu Hilarego Majewskiego. Pod koniec lat 80. XIX w. otoczony zielenią drzew stanął pałac. Robert Biedermann zmarł w wieku 63 lat, a firmę przejęli jego synowie – Alfred i Bruno.
Cały jego majątek wyceniono na ok. 1,7 mln rubli, a z kapitałem ok. 20 tys. rubli.