Kartka z kalendarza. Król Widzewa – wielka kariera Oskara Kona

20 maja 1870 r. w Łodzi urodził się Oskar Kon (właściwie Oszer Kon) – łódzki przemysłowiec i znany fabrykant. To barwna i tajemnicza postać, której losy mogłyby posłużyć za inspirację do scenariusza filmowego.

fot. Wikipedia
Oskar Kon urodził się w Łodzi w 1870 r.

Kon pochodził z rodziny chasydzkiej. Jego ojciec Lewi był tkaczem u Heinzla i handlarzem. Oszer uczył się nie tylko w chederze, ale także u prywatnych nauczycieli. W 1889 r. Kon założył warsztat tkacki, który jednak splajtował. Zaczął więc pracować w fabryce Heinzla i Kunitzera jako urzędnik. Szybko piął się po szczeblach kariery, został dyrektorem i gromadził kapitał. W myśl swojej dewizy, że „bogaty Żyd przestaje być Żydem”, zmienił imię na Oskar, a chałat na garnitur. Po śmierci Kunitzera pomógł przejąć fabrykę zięciowi Heinzla Giuseppe Tanfaniemu, a w 1914 r. został właścicielem większościowego pakietu akcji Widzewskiej Manufaktury i jej prezesem. Nazywany był „Królem Widzewa”, a znany raczej z wyzysku robotników, choć chciał uchodzić za filantropa, a był także aktywnym działaczem syjonistycznym. W latach międzywojennych WI-MA notowała straty, ale Kon cały czas lokował gotówkę w szwajcarskim banku. Mieszkał w willi przy ul. Targowej 61 (dziś rektorat Filmówki). W pierwszych tygodniach okupacji pracował jako… dozorca w swoim pałacyku. Pod koniec 1939 r. koncern Goeringa chciał przejąć fabrykę. Kon wraz z żoną zostali przewiezieni przez SS do Genewy, gdzie zdeponowane były akcji firmy i tam dokonano transakcji, która ocaliła mu życie, choć  nie udało się uratować córek, zięciów i wnuków, którzy trafili do Litzmannstadt Getto. Po wojnie osiadł najpierw w Meksyku, prowadząc nadal intratne spekulacje finansowe, a ostatecznie zamieszkał w Argentynie, gdzie zmarł w 1961 r.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt