Kartka z kalendarza. Łódź stolicą polskiego rocka. Tego festiwalu mogliście nie znać!

Był taki czas w historii Łodzi, gdy do naszego miasta ściągały tłumy fanów muzyki rockowej. Kto z Was pamięta Rockowisko?

fot. Wikipedia
W tej hali swoje koncerty dawały Lady Punk, Martyna Jakubowicz czy Lombard.

W dniach od 27 do 29 listopada 1980 roku, w łódzkiej Hali Sportowej odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Muzyki Rockowej – Rockowisko, jednej z najbardziej popularnych imprez młodzieżowych lat 80. XX wieku.

Wydarzenie składało się z dwóch części – pierwsza to Przegląd Łódzkich Grup Rockowych, a druga to koncert główny, w którym występowali laureaci konkursu oraz zaproszeni goście. Podczas inauguracji zagrały takie zespoły jak: Anex, Argus, Ogród Wyobraźni, Paradoks, Kwadrat, ale także Maanam, Krzak, Kombi, Porter Band i Kasa Chorych. Rok później (25-29 XI 1981 r.) dołączyły do festiwalu takie grupy jak: Perfect, TSA, Dżem i gość z RFN – Extra Stout Blues Band, a w kolejnych latach: Republika, RSC, Oddział Zamknięty, Exodus, Lady Punk, Martyna Jakubowicz, Lombard, Rezerwat, Daab, Turbo, Randez-Vous, Dżem czy Kombi, by wymienić choćby te najbardziej znane.

Już z tego pobieżnego spisu widać, że łódzki festiwal był miejscem prezentacji i promocji znanych później kapel, a Łódź przez 5 lat była niemal stolicą polskiego rocka, gdzie na koncerty ściągali fani z całego kraju. Ostatnie Rockowisko w Łodzi odbyło się 15 i 16 kwietnia 1985 r., a 12 listopada 2005 r. zorganizowano specjalny, jubileuszowy koncert „Rockowisko – 25 lat później”, na którym zagrali m.in. Perfect, TSA, Dżem, Armia.

Festiwal w Łodzi był ważny, bo pokazał w czasach głębokiej komuny narodziny polskiego rocka, który był powiewem buntu i głosem spragnionej normalności młodzieży. I tylko tamtej niezwykłej atmosfery w łódzkiej Hali Sportowej żal…

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt