Kartka z kalendarza. Łódź zmieniła nazwę. Z rozkazu Hitlera stała się Litzmannstadt

Po wcieleniu do III Rzeszy Łódź nie była już Łodzią. Hitler zadecydował, że zmieni nazwę, by uhonorować pruskiego wojskowego.

NAC
„Z rozkazu Führera to miasto nazywa się Litzmannstadt” – tablica ustawiona w 1940 r. na Deutschlandplatz (pl. Wolności)

11 kwietnia 1940 roku z rozkazu Adolfa Hitlera, wcielona do III Rzeszy Łódź otrzymała nazwę Litzmannstadt na cześć pruskiego generała Karla Litzmanna (1850–1936), który wsławił się w bitwie o Łódź w 1914 r. i nazwany był „Lwem spod Brzezin”, gdzie rozegrały się najcięższe walki. Już od stycznia 1940 r. Łódź miała status miasta wydzielonego z niemieckim samorządem. Rozszerzono granice administracyjne m.in. o Brus, Chojny, Łagiewniki i Rudę Pabianicką, a obszar Łodzi powiększył się niemal czterokrotnie. Ulicom i placom nadano nowe niemieckie nazwy, np. Piotrkowska przemianowana została na Adolf Hitler Straße. Dotychczasowy herb Łodzi – złotą łódź w czerwonym polu, zmieniono na złotą swastykę na granatowym tle, czyli w barwach rodu Litzmannów. Miasto podzielono na cztery dzielnice według kierunków geograficznych: Ost, Süd, West i Nord, a później utworzono jeszcze piątą – Mitte (Śródmieście). Na czele miasta stał nadburmistrz, a zastępował go burmistrz. W skład władz wchodzili również nominowani przez nową administrację: asesorowie, radni i doradcy. Najdłużej funkcję nadburmistrza sprawował Werner Ventzki (urodzony w Słupsku w 1906 roku, zmarły w 2004 r., członek SS, a po wojnie działacz Związku Wypędzonych). Językiem urzędowym w mieście stał się oczywiście niemiecki. Masowo przesiedlano do Łodzi Niemców z krajów bałtyckich, Wołynia i Besarabii, którzy zajmowali mieszkania po zamkniętych w getcie Żydach i wypędzonych Polakach.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt