Kartka z kalendarza. Pierwsza książka o Łodzi. Kiedy powstała?

Najpierw w odcinkach, potem jako zwarta publikacja - w połowie XIX w. powstała pierwsza książka o Łodzi.

fot. Archiwum
„Opis miasta Łodzi” ukazywał się najpierw w odcinkach w gazecie, a w 1853 roku został wydany w formie zwartej publikacji.

6 listopada 1822 roku w Siedlcach urodził się Oskar Flatt (zm. 3 września 1872 r. w Warszawie) – krajoznawca, autor wielu opracowań z zakresu historii, geografii, etnografii i statystyki, m.in. pierwszej książki o naszym mieście wydanej drukiem w 1853 r. „Opis miasta Łodzi pod względem historycznym, statystycznym i przemysłowym", zawierającej również 8 ilustracji obiektów łódzkich (litografie W. Walkiewicza) i pierwszy plan miasta.

Ukończył gimnazjum w Piotrkowie Trybunalskim i wybrał karierę urzędnika gubernialnego w Warszawie, a potem był zarządcą na kolei. Oskar Flatt poza pracą zawodową był przede wszystkim był zapalonym krajoznawcą, dziennikarzem, literatem i krytykiem, badaczem folkloru i publicystą ekonomicznym, współpracownikiem „Gazety Codziennej”, gdzie zamieszczał swoje felietony z licznych podróży po Królestwie Polskim i Europie.

Zafascynowany był rozwojem przemysłu i fenomenem, jakim w połowie XIX wieku stała się Łódź i jemu właśnie zawdzięczamy pierwszą książkę o naszym mieście, która stanowi cenne źródłu wiedzy bezpośredniego obserwatora zachodzących przemian małego miasta w ośrodek fabryczny. „Opis miasta Łodzi” ukazywał się najpierw w odcinkach w gazecie, a w 1853 roku został wydany w formie zwartej publikacji.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt