Kartka z kalendarza. Pisarz i kawalerzysta – rocznica urodzin Jerzego Urbankiewicza

23 czerwca 1915 r. urodził się w Łodzi Jerzy Urbankiewicz – pisarz, dziennikarz, oficer kawalerii WP i żołnierz AK, z wykształcenia prawnik, absolwent UŁ.

fot. Wikipedia
Jerzy Urbankiewicz po aresztowaniu przez NKWD

To bardzo barwna i ceniona postać w życiu miasta, piewca Łodzi i ułanów. W latach 30. XX w. był w szkole kawalerii w Grudziądzu, a potem służył w 2 pułku strzelców konnych w Hrubieszowie. Brał udział w kampanii wrześniowej, internowany w 1940 r. przebywał w obozie na Litwie, skąd uciekł i rozpoczął współpracę z Kedywem Okręgu Wileńskiego AK, a od 1943 r. był jej dowódcą. W 1944 r. został aresztowany przez NKWD i skazany na  zsyłkę. 12 lat spędził w łagrze w Workucie i gdy powrócił do Polski w 1956 r., na łamach „Nowej Kultury” ukazał się artykuł „Cztery listy z Workuty”, który był pierwszą publikację na ten temat w Polsce.

Podjął pracę w Polskim Radiu i Telewizji, był współpracownikiem „Dziennika Łódzkiego” oraz kilku innych gazet. Nie zapomniał także kawaleryjskich korzeniach i propagował te tradycje w książkach: „Legenda jazdy polskiej” (z rys. Szymona Kobylińskiego), „Gdzie są konie z tamtych lat”, czy „Szabla zardzewiała...”. 

Jerzy Urbankiewicz jest także autorem znanych publikacji na temat Łodzi: „Sukiennice nad Łódką”, „Za płotem Paradyżu”, „Parchy. Szwaby. Goje”, czy „Pustka na piedestałach”. Był laureatem m.in. Nagrody Miasta Łodzi (1995) i Medalu Europy (2000). Został odznaczony także Orderem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Zmarł w Łodzi 11 VIII 2004 r. i został pochowany na zarzewskim cmentarzu św. Anny.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt