Kartka z kalendarza. Prawie pół wieku istnienia Yapy. Co to za festiwal?

Tylko dwa lata dzielą nas od pięćdziesięciolecia festiwalu YAPA, co czyni go jednym z najstarszych w Polsce.

fot. Grzegorz Pietrzak
Koncert zespołu Dom o Zielonych Progach na festiwalu w 2012 r.

16 marca 1974 r. odbyła się w Łodzi pierwsza edycja Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA, zorganizowana  przez organizacje studenckie Politechniki Łódzkiej: SJT Płazik i Radio „Żak” (od 1999 r. SKBP Łódź). YAPA to największe tego typu wydarzenie w Polsce i jeden z najstarszych festiwali nie tylko w Łodzi, ale i w kraju. YAPA działa od niemal pół wieku i przetrwała wszelkie przemiany ustrojowe, rozrasta się, zdobywając popularność w kręgach akademickich, turystycznych i harcerskich. Z kameralnej imprezy powstał przez dekady pełnowymiarowy festiwal i konkurs, gromadzący wiele pokoleń studentów. Od lat w sali widowiskowej PŁ występują zespoły w pełnym składzie, z zaaranżowanymi piosenkami, wydawanymi często na płytach, obsługiwane na estradzie z pełnym zapleczem technicznym, a od 2001 r. koncerty transmitowane są na żywo w Internecie przez sieć TVi Lodman, a także za pośrednictwem Studenckiego Radia „Żak”.

Istotną wartością łódzkiej YAPY była i jest także promocja młodych wykonawców, a swoje pierwsze kroki stawiali na łódzkim przeglądzie m.in.: Stare Dobre Małżeństwo, Wały Jagiellońskie, Olek Grotowski, Elżbieta Adamiak, Wolna Grupa Bukowina, Bez Idola, EJT Gdynia, czy Wiesław Tupaczewski i Wojciech Wiśniewski. Z uwagi na pandemię nastąpiły pewne ograniczenia w roku 2021, ale tegoroczna YAPA pod hasłem „Daleko od domu” ma się odbyć za tydzień, 25–26 marca, choć tym razem nie w sali przy al. Politechniki, ale w Zofiówce k. Łodzi. Oczywiście koncerty będzie można obejrzeć na żywo w sieci.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt