Kartka z kalendarza. Przybysze z Czeskiej Lipy – co wybudowała w Łodzi rodzina Richterów?

W połowie XIX w. urodził się Zygmunt Richter, który pozostawił po sobie nie tylko przędzalnię wełny, ale też rodzinę, której Łódź zawdzięcza kilka pięknych willi.

fot. Wikipedia
Willa Zygmunta Richtera przy ul. Wólczańskiej 199

25 marca 1849 r. w Sławutach na Wołyniu urodził się Zygmunt Richter – łódzki przemysłowiec, przedstawiciel znanej fabrykanckiej rodziny, która przybyła do Łodzi z Czech. Był synem Józefa i Julianny z Sieberów. Uczył się w szkole rzemiosł w Łodzi, a następnie praktykował w rodzinnej Czeskiej Lipie na pograniczu niemieckim. Po powrocie podjął pracę w fabryce ojca przy ul. Placowej (ul. Skorupki), a potem uruchomił własną przędzalnię wełny przy ul. Radwańskiej (po wojnie ZPB „Polino”). Fabryka zatrudniała ponad 200 robotników, a wartość rocznego obrotu wynosiła ok. 600 tys. rubli. 

Zygmunt Richter był aktywnym obywatelem i m.in. wiceprezesem w Związku Przemysłowców m. Łodzi. Od 1879 r. żonaty z Emilią Kleist, z którą miał troje dzieci: Gustawa, Alfreda i Helenę. Wnuczka Zygmunta Richtera – Wiera Richterówna, była w okresie międzywojennym jedną z najbardziej utytułowanych tenisistek (9-krotna mistrzyni Polski!). Zygmunt zmarł w 1921 r. i spoczywa na Starym Cmentarzu, natomiast rodzina Richterów, która z czasem opuściła Łódź, pozostawiła po sobie piękne wille: Zygmunt – przy ul. Wólczańskiej 199 (dziś siedziba Izby Adwokackiej), jego brat Reinhold – przy ul. Skorupki 6/8 (rektorat PŁ) i drugi z braci Józef – przy ul. Skorupki 10/12 (obiekt PŁ).

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt