Kartka z kalendarza. Rocznica urodzin Henryka Ryla, założyciela Teatru Lalek „Arlekin”

25 lutego 1911 roku w Petersburgu urodził się Henryk Ryl – związany z Łodzią znany reżyser i dyrektor teatrów lalek oraz autor sztuk, teoretyk teatru, publicysta, nauczyciel, wieloletni redaktor czasopisma „Teatr Lalek”, prezes Polskiego Ośrodka Lalkarskiego (POLUNIMA).

fot. Archiwum
Teatr Lalek „Arlekin” znajduje się przy ul. Wólczańskiej 5.

Od 1946 pracował jako dyrektor Teatru Lalek „Groteska” w Krakowie, a w 1948 r. założył z żoną Teatr Lalek „Arlekin” w Łodzi, którym kierował do 1964 r.  Początkowo placówka działała przy ul. Piotrkowskiej 150, a od 1955 r. rezyduje w obiekcie przy ul. Wólczańskiej 5, który w ostatnich latach został gruntownie zmodernizowany. Do 1974 roku H. Ryl pełnił funkcję kierownika artystycznego łódzkiego teatru, a potem reżysera i konsultanta programowego. Przez prawie 35 lat na spektaklach H. Ryla wychowało się i zetknęło z teatrem kilka pokoleń dzieci i młodzieży.

Od momentu powstania „Arlekin” był jednym z najważniejszych polskich teatrów lalkowych i swoistą szkołą talentów, z której wywodzi się wielu znakomitych twórców, a jego pozycję na lata ugruntował właśnie Henryk Ryl, który był eksperymentatorem i wciąż poszukiwał rozwiązań scenicznych w wielu gatunkach i formach animacji. Artysta zmarł w Łodzi 24 IX 1983 r. i został pochowany na Starym Cmentarzu. Dla uczczenia jego pamięci ZASP przyznaje od 2009 r. statuetki „Henryka” za osiągnięcia związane z teatrem lalkowym, a co najważniejsze – od 2014 r. nadal bardzo popularny miejski Teatr Lalek „Arlekin” nosi imię H. Ryla.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt