Kartka z kalendarza. Rocznica urodzin Marii Probosz, jednej z największych seksbomb PRL

7 lutego 1961 roku urodziła się w Łodzi Maria Probosz-Hasik (z domu Zydorek) – aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, która zdobyła największą popularność w latach 80. XX w.

Magazyn „Film”
Maria Probosz na okładce magazynu „Film”

Pochodziła z rodziny włókniarskiej, ale od najmłodszych lat marzyła o karierze aktorskiej. Uczyła się gry na fortepianie, ćwiczyła taniec, brała lekcje śpiewu, grała w kółku teatralnym. Będąc uczennicą XXX LO w Łodzi, w 1976 r. wzięła udział w konkursie filmowym tygodnika „Szpilki”, co w efekcie zaowocowało zaproszeniem na zdjęcia próbne do komedii Kondratiuka „Czy jest tu panna na wydaniu?” I to był jej filmowy debiut. Brawurowo przeszła egzaminy na wydział aktorski PWSFTviT i w 1983 r. obroniła dyplom. Już w czasie studiów  posypały się propozycje filmowe (Trzeciak, Barański, Zaorski, Kidawa), a potem było kilka ról w serialach telewizyjnych. Grała także w Teatrze Powszechnym i Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz na deskach Teatru Nowego w Łodzi. Były również oferty zagraniczne z NRD i ZSRR. 

W sumie Maria Probosz zagrała w 40 filmach, z czego – jak obliczyli fani jej talentu i urody – w 34 obrazach w scenach o zabarwieniu erotycznym. Nie bała się takich wyzwań, choć w latach 80. uznawana była za jedną z najpopularniejszych aktorek młodego pokolenia, która gościła na okładkach filmowych czasopism, prezentując śmiało swoją urodę i wdzięk. Kariera nie szła jednak w parze z życiem prywatnym. Jej pierwszym mężem był kolega ze studiów Marek Probosz, ale związek nie przetrwał próby czasu. Po rozstaniu wiązała się z innymi artystami, a w 1995 r. poślubiła Andrzeja Hasika. Miłosne zawody i toksyczne związki doprowadziły do depresji i nałogu, a finalnie pojawiła się jeszcze choroba nowotworowa. Maria Probosz zmarła 14 września 2010 roku w Łodzi i spoczęła na zarzewskim cmentarzu.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt