Kartka z kalendarza. Skąd wzięła się w Łodzi cerkiew św. Aleksandra Newskiego?

29 maja 1884 roku konsekrowana została przez arcybiskupa warszawskiego cerkwi prawosławnej Leoncjusza świątynia pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi, która była także parafią dla Brzezin, Rawy i Łasku. Pierwszym jej proboszczem został Michaił Pomerancew.

fot. LODZ.PL
Cerkiew św. Aleksandra Newskiego do dziś stanowi jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Łodzi.

W końcu XIX wieku wśród łodzian ponad 3 tys. osób wyznawało prawosławie. Była to głównie kadra żołnierska i oficerska garnizonu miasta wraz z rodzinami. Niektórzy z nich, zdemobilizowani po roku 1863 r., osiedli tu na stałe. Najpierw powstała cerkiew 37. Pułku Jekaterynburskiego, która mieściła się w prywatnym mieszkaniu feldfebla Andrejewa, przy ul. Nawrót. To było na potrzeby miasta o wiele za mało. Pod egidą i przy wsparciu finansowym fabrykantów łódzkich (głównie Scheiblera i Poznańskiego) postanowiono w 1874 r. zbudować nową cerkiew pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego, przy ówczesnej ul. Widzewskiej, w pobliżu dworca Fabrycznego. Projektantem był słynny architekt łódzki Hilary Majewski. Jej budowa kosztowała 90 tys. rubli i trwała 4 lata. Pieniądze pochodziły z darowizn fabrykantów i dobrowolnych składek gminy rosyjskiej. Car odręcznym reskryptem pochwalił tak zbożną inicjatywę, a prezydent Łodzi Władysław Pieńkowski otrzymał tytuł radcy dworu i order św. Stanisława. Cerkiew zaprojektowana w stylu bizantyjskim miała pomieścić 1000 osób i do dziś stanowi jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Łodzi.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt