Kartka z kalendarza. Włodarz Łodzi ze stolicy. Rocznica urodzin Mariana Cynarskiego

21 kwietnia 1880 r. w Warszawie urodził się Marian Cynarski – sędzia i polityk obozu narodowego, który w latach 1923–1927 sprawował urząd prezydent Łodzi.

fot. LODZ.PL
Grób Mariana Cynarskiego

O jego tragicznej śmierci i zabójstwie pisaliśmy niedawno, ale warto przypomnieć także jego dokonania na rzecz naszego miasta w ważnym okresie lat 20. XX wieku po odzyskaniu niepodległości. W 1898 r. ukończył stołeczne gimnazjum, a potem studia prawnicze na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w sądach w Żyrardowie, Sandomierzu, Opocznie i Radomiu, a jego związki z Łodzią rozpoczęły się w lipcu 1919 roku, kiedy Józef Piłsudski mianował go na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego. Cztery lata później został wybrany na prezydenta Łodzi. 

Za czasów rządów Mariana Cynarskiego otwarto w Łodzi m.in. Miejski Kinematograf Oświatowy przy Wodnym Rynku i Miejską Galerię Sztuki w parku Sienkiewicza. Rozpoczęto wtedy także budowę Parku Ludowego na Zdrowiu, a miasto przejęło szpital przy ulicy Drewnowskiej 75 oraz Dom Starców i Kalek przy ul. Narutowicza, natomiast pogotowie ratunkowe  wyposażono w  samochodowe karetki. Z jego inicjatywy zaczęto również wręczać Nagrodę Literacką Miasta Łodzi, ponadto zasiadał on w zarządach wielu towarzystw naukowych i społecznych  i wykładał prawo, historię, logikę w łódzkim gimnazjum żeńskim.

Zginął 14 kwietnia 1927 r. ugodzony nożem przez zdesperowanego bezrobotnego brukarza na schodach kamienicy, gdzie mieszkał przy ul. Andrzeja 4.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt