Kartka z kalendarza. Wzlot i niespodziewany upadek Wytwórni Filmów Fabularnych

Historia przemysłu filmowego w Łodzi jest niezwykle bogata, ale i niepozbawiona zagadkowych wydarzeń. Jednym z nich było zakończenie działalności przez Wytwórnię Filmów Fabularnych.

NAC
Dawna hala sportowa przy ul. Łąkowej

14 listopada 1945 r. na mocy dekretu Krajowej Rady Narodowej na miejscu dawnej hali sportowej przy ul. Łąkowej powstała Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi (WFF), działająca jako część Przedsiębiorstwa Państwowego Film Polski (jako samodzielna jednostka od 1950 r.). To była największa do 1998 r. polska wytwórnia filmowa i kolebka polskiej kinematografii, która specjalizowała się w produkcji filmów fabularnych, a powstało ich w Łodzi przez ponad pół wieku kilkaset. W grudniu 1945 r. rozpoczęto tu zdjęcia do filmu „Zakazana piosenki”, jednak pierwszym zrealizowanym obrazem był obraz krótkometrażowy „Wieczór wigilijny”. W 1953 r. powstał pierwszy polski film barwny „Przygoda na Mariensztacie”. 

W latach 90. XX wieku WFF w Łodzi przeszła kryzys, którego skutkiem był upadek wytwórni i sprywatyzowanie znacznej części majątku. Wytwórnia przekształcona została w Łódzkie Centrum Filmowe, które marginalnie już zajmowało się obsługą produkcji filmowej. Trudno do dziś zrozumieć, jak mogło dojść do całkiem niezrozumiałej likwidacji sprawnej wytwórni z kompletnym zapleczem technicznym w czasach wzmożonej produkcji zwłaszcza filmów i seriali na potrzeby powstających telewizji komercyjnych. W miejscu dawnej WFF przy ul. Łąkowej 29 pozostały jedynie ślady dawnej Łodzi filmowej: Toya, Klub Wytwórnia, Opus Film, Oddział Filmoteki Narodowej oraz w pobliżu hotel, na elewacji którego z daleka spoziera kadr „Zakazanych piosenek”…

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt