Rozebranych zostało już 588 komórek, usunięto drzewa ze stropów oraz wysypano przestrzeń pomiędzy komórkami. Po uformowaniu nawierzchni będącej podbudową przyszłych ścieżek wykonawca przystąpi do budowy dwóch alejek wraz z oświetleniem. Na terenie pojawią się nowe trawniki i nasadzenia. – Obecnie przystępujemy do renowacji części komórek. Postawione zostaną prefabrykaty imitujące komórki, od strony pasażu pojawią się ażurowe balustrady oraz ogrodzenie od strony budynku – wymienia wykonawca inwestycji Piotr Kwapis, prezes KTU „Zieleń”.
Decyzja o wyburzeniu komórek podjęta została ze względu na ich bardzo zły stan techniczny. - Jednocześnie mając świadomość wartości architektonicznej i historycznej tego miejsca, postanowiliśmy zachować ślad w postaci prefabrykatów imitujących kształt i wygląd pierwotnych komórek – tłumaczy Ewelina Wróblewska, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. Mieszkańcy, którzy wciąż aktywnie korzystali ze schowków otrzymali od Zarządu Lokali Miejskich pomieszczenia zastępcze.
W 2018 r. na terenie pasażu Abramowskiego powstanie także tężnia solankowa. Zadanie to zostanie zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Rozbudowa pasażu Abramowskiego realizowana jest przez Zarząd Zieleni Miejskiej ze środków pochodzących z budżetu miasta.