„Katakumby” znikają z pasażu Abramowskiego

Wybudowane w latach 50. ubiegłego wieku komórki lokatorskie przy ul. Abramowskiego zostały wyburzone. Fasady kilkunastu z nich zostaną jednak zrekonstruowane z prefabrykatów stając się swoistym muzeum komórki. Pomiędzy nimi pojawią się alejki i mnóstwo zieleni.

7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Rozebranych zostało już 588 komórek, usunięto drzewa ze stropów oraz wysypano przestrzeń pomiędzy komórkami. Po uformowaniu nawierzchni będącej podbudową przyszłych ścieżek wykonawca przystąpi do budowy dwóch alejek wraz z oświetleniem. Na terenie pojawią się nowe trawniki i nasadzenia. – Obecnie przystępujemy do renowacji części komórek. Postawione zostaną prefabrykaty imitujące komórki, od strony pasażu pojawią się ażurowe balustrady oraz ogrodzenie od strony budynku – wymienia wykonawca inwestycji Piotr Kwapis, prezes KTU „Zieleń”.

Decyzja o wyburzeniu komórek podjęta została ze względu na ich bardzo zły stan techniczny. - Jednocześnie mając świadomość wartości architektonicznej i historycznej tego miejsca, postanowiliśmy zachować ślad w postaci prefabrykatów imitujących kształt i wygląd pierwotnych komórek – tłumaczy Ewelina Wróblewska, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. Mieszkańcy, którzy wciąż aktywnie korzystali ze schowków otrzymali od Zarządu Lokali Miejskich pomieszczenia zastępcze.

W 2018 r. na terenie pasażu Abramowskiego powstanie także tężnia solankowa. Zadanie to zostanie zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Rozbudowa pasażu Abramowskiego realizowana jest przez Zarząd Zieleni Miejskiej ze środków pochodzących z budżetu miasta.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt