Emisja spektaklu na antenie Radia Łódź. Pierwsza część 11 listopada, g. 20:00; część druga: 12 listopada g. 21:00.
Spektakl "Katastrofa łódzka" powstał na motywach książki Józefa Piłsudskiego Bibuła z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Opisuje wątek konspiracyjnej działalności Józefa Piłsudskiego, gdy w latach 1899-1900 prowadził w Łodzi na ulicy Wschodniej nielegalną drukarnię, w której redagował i wydawał pismo „Robotnik” będące organem PPS. Słuchowisko opowiada o wpadce drukarni i aresztowaniu Piłsudskiego, które dla służb kontrwywiadowczych carskiej Rosji było ogromnym sukcesem, a dla polskiego podziemia niepodległościowego – ogromną klęską. Stąd też w kręgach konspiracyjnych nazwane zostało właśnie „katastrofą łódzką”. Dzięki swojemu sprytowi i hartowi ducha przyszłemu naczelnikowi Państwa udało się uniknąć kary śmierci i uciec z carskiej niewoli.
Spektakl opowiada również o warunkach pracy konspiracyjnej oraz o szerokim wpływie, jaki podziemna bibuła wywierała na masy społeczeństwa polskiego.
Akcja utworu obfituje w liczne zwroty akcji, przenosi nas z pokoju przesłuchań na łódzką ulicę z przełomu XIX i XX wieku, do konspiracyjnego mieszkania Piłsudskiego, punktu nielegalnego kolportażu; zabiera nas również w podróż pociągiem z Dąbrowy Górniczej na Dworzec Wileński w Warszawie. Chwile napięcia łączą się z elementami humoru tworząc świat nieco groteskowy, naznaczony lękiem przed dekonspiracją oraz zaskakującymi sytuacjami.
autor: Rafał Zięba
pomysł i konsultacja historyczna: Sebastian Adamkiewicz
współpraca dramaturgiczna: Maria Oberman
reżyseria: Mikołaj Szczęsny
występują:
Piłsudski Narrator - Dymitr Hołówko
Piłsudski - Bartosz Turzyński
Żona Piłsudskiego - Dominika Probachta
Dromaderka - Karolina Kowalska
Śledczy - Cezary Nowak
Rożnowski - Adam Kupaj
Pałycz - Krzysztof Pyziak
Towarzysz/Sołdat z Warszawy - Grzegorz Kwiecień
oraz gościnnie: Służąca - Maria Oberman
Projekt słuchowiska radiowego zrealizowany został przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, we współpracy z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka, oraz Radiem Łódź, z funduszy Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.