Każda kropla na wagę życia. Oddaj krew, w wakacje jest ona szczególnie potrzebna!

Wakacje to dla większości z nas czas odpoczynku, beztroski i zabawy. Niestety, letnie miesiące obfitują również w wypadki i urazy, a krwi w punktach krwiodawstwa jest wtedy mniej. Warto pamiętać, że oddając krew ratujesz życie i sprawiasz, że dzięki twojej decyzji, ktoś będzie mógł powrócić do zdrowia!

fot. Radosław Jóźwiak
Oddawanie krwi jest szczególnie ważne w wakacje, kiedy ze względu na wyjazdy rekreacyjne spada liczba dawców, a potrzeby w każdym miesiącu są jednakowe.
3 zdjęcia
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Krew jest potrzebna codziennie, ale w czasie wakacji zapotrzebowanie na ten bezcenny lek gwałtownie wzrasta. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca łodzian do oddawania krwi.

- Chciałbym zaapelować do  mieszkańców Łodzi i województwa łódzkiego, by oddawali krew. Jest to szczególnie ważne w wakacje, kiedy ze względu na wyjazdy rekreacyjne spada liczba dawców, a potrzeby w każdym miesiącu są jednakowe - namawia dyr Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi Krzysztof Włodarczyk oraz Iwona Iwanicka, zastępca dyr. Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ, która dodaje: - Zachęcam wszystkich chętnych do regularnego oddawania krwi i liczę na pozytywny odzew.

Wbrew pozorom nie jest to tak straszne, jak mogłoby się wydawać, a procedura dopuszczająca do zostania dawcą nie jest skomplikowana. Krew można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Franciszkańskiej, jak również w krwiobusie, który w każdy czwartek wakacji (w godz. 14 - 17) parkować będzie w pasażu Schillera.

Pomóc może każda zdrowa osoba między 18 a 65 rokiem życia ważąca ponad 50 kilogramów. Dyskwalifikacją stałą objęci są jedynie cierpiący na poważne schorzenia m.in. choroby serca, układu pokarmowego, czy cukrzycę. Dyskwalifikacja czasowa obejmuje osoby, które niedawno przechodziły operacje, zabiegi, szczepienia lub przebywały w krajach, gdzie występują choroby tropikalne. Sam proces pobierania krwi jest całkowicie bezpieczny i odbywa się pod kontrolą lekarza. Na podstawie kwestionariusza, do wypełnienia którego konieczny jest ważny dokument ze zdjęciem, nr. PESEL i adresem oraz badania stanu ogólnego, lekarz kwalifikuje do oddania krwi. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi, a łączny pobyt w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub w mobilnym ambulansie może potrwać około 60 minut. Ta godzina często jednak ratuje czyjeś życie.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt