- Nowe fotopułapki są świadectwem tego, iż łodzianie dostrzegają problem dzikich wysypisk na terenie naszego miasta. Ich specyfiką jest to, że powstają na trudno dostępnych obszarach Łodzi. Ze względu na to, nie jesteśmy w stanie patrolować ich w sposób stały. Fotopułapki są więc narzędziem, które pozwoli nam na zwiększenie wykrywalności, a co za tym idzie, także większe sankcjonowanie sprawców podrzucania śmieci. Do tej pory mieliśmy kilka fotopułapek, teraz będziemy mieli ich kilkadziesiąt. Oczywiście, nie wskażę miejsc, gdzie będą zamontowane. Będzie to jednak znaczący krok w stronę poprawy czystości w naszym mieście - powiedział Patryk Polit, komendant Straży Miejskiej w Łodzi.
Fotopułapka jest przystosowana do działania zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Uruchamiana jest, gdy wyczuje ruch. W okresie dwóch tygodni potrafi zrobić nawet do 7 tysięcy zdjęć, które później strażnicy miejscy przeglądają i na ich podstawie identyfikują osoby, wyrzucające śmieci na dzikie wysypiska.
Karą przewidzianą za nielegalne wyrzucanie śmieci jest mandat do wysokości 500 złotych. Istnieje też możliwość, w skrajnych przypadkach, do zgłoszenia sprawy do sądu. Straż Miejska w Łodzi jednocześnie nakazuje sprawcy uprzątnięcie zaśmieconego terenu
- Z jednej strony widzimy zaśmiecone miejsca i jesteśmy zbulwersowani tym, iż są wśród nas tacy, którzy dopuszczają się nielegalnego wyrzucania śmieci. Z drugiej strony, sami już działamy na poprawę czystości w mieście, zgłaszając takie wysypiska albo organizując się w grupy oczyszczające miasto. Nie mniej, to i tak było tylko leczenie objawów. Dzięki temu, że w Budżecie Obywatelskim znalazły się projekty dotyczące zakupu fotopułapek, będziemy mogli przejść do kolejnego kroku, czyli łapania zaśmiecających miasto. Trzydzieści nowych fotopułapek to będzie znaczący wzrost tej mocy. Jako radni wielokrotnie otrzymaliśmy pytania, gdzie można zgłaszać potencjalne miejsca do zawieszenia urządzeń rejestrujących, więc warto wskazać takie miejsce Straży Miejskiej - poinformował Marcin Hencz, radny Rady Miejskiej w Łodzi.
Dzikie wysypiska można zgłaszać do Oddziału Oczyszczania Miasta WGK pod numerem telefonu 42 638 54 53 oraz do Straży Miejskiej pod numerem 986. Zgłoszenia można też wysyłać drogą e-mailową na adresy ww. jednostek, zaś specjalnie dedykowany zadaniu jest adres: czystosc@uml.lodz.pl.
- Nam nie chodzi przede wszystkim o to, by karać, ale też odstraszać tych, którzy mają pomysł, by nielegalnie wyrzucić śmieci. Tym bardziej, że przypominam, iż na terenie Łodzi znajdują się tzw. PSZOK-i, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie bezpłatnie możemy zawieść śmieci, nie robiąc sobie problemu i nie szkodząc środowisku – dodał radny Marcin Hencz.