Kolejny Rodzinny Dom Dziecka w Łodzi

Prezes Fundacji Happy Kids Aleksander Kartasiński oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zainaugurowali otwarcie kolejnego łódzkiego Rodzinnego Domu Dziecka. W domu przy ul. Szwajcera zamieszka ośmioro maluchów: Kamila, Dominika, Sandra, Natalia, Damian, Daniel, Kacper i Oliwer, a szczęśliwą gromadką zaopiekują się rodzice zastępczy – Katarzyna i Paweł.

fot. Karolina Szamburska
4 zdjęcia
fot. Karolina Szamburska
fot. Karolina Szamburska
fot. Karolina Szamburska
fot. Karolina Szamburska
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

To już piąty Rodzinny Dom Dziecka w Łodzi, który powstał dzięki Fundacji Happy Kids. W Polsce jest ich 13. Prezes Aleksander Kartasiński zapowiada, że w przyszłym roku w naszym mieście pojawi się kolejnych 5. To m.in. efekt działań podejmowanych w ramach projektu „Łódź bez domów dziecka” realizowanego wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. W ciągu najbliższych 3 lat planowane jest utworzenie na terenie miasta 240 rodzinnych domów dziecka oraz rodzin zastępczych, co w konsekwencji zminimalizuje pieczę instytucjonalną.

- W Łodzi od pewnego czasu dokonują się zmiany związane z systemem pieczy,  to otwarcie i nasze zaangażowanie jest jednym z elementów współpracy z miastem Łódź i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Wspólnie staramy się, aby piecza rodzinna stała się podstawową formą pomocy dzieciom, abyśmy mogli w jak najkrótszym czasie zamknąć domy instytucjonalne, w których dzieciom nie zawsze jesteśmy w stanie pomóc w należyty sposób – mówi prezes fundacji Aleksander Kartasiński.

W Łodzi w pieczy instytucjonalnej znajduje się 500 dzieci. Dyrektor MOPS Piotr Rydzewski tłumaczy, że dom to miejsce, w którym dorośli mieszkają razem z dziećmi, a w pieczy instytucjonalnej tylko dzieci mieszkają w domach, dorośli jedynie tam pracują i mimo pewnego zaangażowania nie są w stanie dać dzieciom tego, co otrzymują one np. w domu rodzinnym. - Podejmujemy więc wysiłki, by ograniczyć pieczę instytucjonalną na rzecz pieczy rodzinnej. Dzisiejsze otwarcie oznacza, że ósemka dzieci nie musi przebywać w pieczy instytucjonalnej i może się uczyć życia w normalnej rodzinie – mówi dyrektor Piotr Rydzewski.  

Obecnie w Łodzi funkcjonuje 67 zawodowych rodzin zastępczych. W tym momencie szkoli się 8 rodzin zastępczych, a kolejnych 20 z Łodzi, a także 17 z powiatów ościennych jest zainteresowanych utworzeniem rodzinnych domów dziecka lub opieką zastępczą. 

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt