Konkurs dedykowany był dla uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej. Należało namalować komiks – maksymalnie 4 sekwencyjną historyjkę obrazkową. Komiksy zostały uzupełnione tekstem, ograniczonym do krótkich wypowiedzi bohaterów, wyłącznie o tematyce ekologicznej zachęcającej do segregacji odpadów.
Zadanie nie było proste, dlatego komisja konkursowa postanowiła nagrodzić więcej niż jedną osobę, a nagrodzeni, jak i wyróżnieni otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Największym wyróżnieniem jednak będzie, to że dwie nagrodzone prace zostały wydrukowane w dużym formacie i naniesione w formie grafiki na boczne burty śmieciarek. Prace będzie można podziwiać na pojazdach MPO przez najbliższe miesiące.
Kreatywność i oryginalność uczestników przerosła oczekiwania organizatorów konkursu. Komisja przy ocenianiu prac, wzięła pod uwagę zgodność z tematem, staranność i zdolności artystyczne.
Nagrodzono następujące osoby:
Marta Czaplicka – klasa VIII A SP 184
Aleksandra Lach – klasa VIII C SP 205
Wyróżniania otrzymali:
Hanna Zalega – klasa VII B SP 34
Antonina Bartosik – klasa VII A SP 34
Jan Warchulski – klasa VII D SP 41
Nicola Giejba – klasa VII C SP 7
Bartosz Halkiewicz – klasa VII A SP 7
Iga Filipczak – klasa VII C SP 7
Termin rozstrzygnięcia konkursu jest nieprzypadkowy. 11 maja obchodzimy Dzień bez Śmiecenia – święto, którego celem jest uświadamianie ludzi na temat zasad prawidłowej segregacji śmieci. 11 maja, to dzień, w którym rozpoczął funkcjonowanie polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi, organizowany zgodnie z wytycznymi Dyrektywy Unii Europejskiej. Zainicjowała go młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”.
Z roku na rok pogłębia się globalny problem związany z generowaniem coraz większej ilości odpadów. Ich bezpieczne zagospodarowanie, to jedno z najtrudniejszych wyzwań naszych czasów. Każdego dnia pracownicy MPO ręcznie wybierają około 35 ton surowców nadających się do recyklingu. Zagospodarowanie odpadów stało się jednym z kluczowych wyzwań ludzkości, dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie już od najmłodszych lat.