Komunikacja podmiejska powinna działać, ale "oczekujemy wsparcia od gmin ościennych"

Wiceprezydent Wojciech Rosicki zapewnia, że Łódź jest zainteresowana utrzymaniem komunikacji podmiejskiej. Ale podkreśla, że trzeba zwrócić uwagę na zły stan infrastruktury tramwajowej poza miastem, który może zagrażać pasażerom i motorniczym.

fot. z arch. UMŁ
Dotychczas to Łódź ponosi 2/3 kosztów kursowania tramwajów podmiejskich

Niezbędne jest kompleksowe rozwiązanie problemu zniszczonych torowisk, bo w innym przypadku tramwaje w ciągu 2 - 3 lat będą musiały przestać kursować. Wdrożenie elektrycznych autobusów to jedna z propozycji na utrzymanie komunikacji publicznej do sąsiadujących z Łodzią gmin i miast. - Szukamy różnych sposobów, mniej lub bardziej możliwych do realizacji, bo czujemy, że odpowiedzialność jest po naszej stronie. I rozumiemy, że to my powinniśmy mieć inicjatywę, by utrzymać komunikację do gmin ościennych - zapewnia wiceprezydent Rosicki i podkreśla, że dotychczas to właśnie Łódź ponosiła 2/3 kosztów kursowania tramwajów na trasach podmiejskich.

Władze miasta zapewniają, że Łódź nie zapomina o swojej roli miasta metropolitalnego, ale podkreślają też, że w zakresie komunikacji podmiejskiej potrzebna jest współpraca z bliskimi Łodzi miastami i gminami. - Oczekujemy wsparcia od gmin ościennych - apeluje wiceprezydent Rosicki. Te jednak nie mają pieniędzy na remonty, a Łódź nie może inwestować poza granicami miasta.

Tymczasem pracownicy MPK, którzy są odpowiedzialni za bieżące utrzymanie torowisk i sieci, twierdzą, że na liniach do Pabianic, Ozorkowa i Lutomierska przewód jest zbyt cienki, by kontynuować usługę. - Zarząd Dróg i Transportu poinformował gminę Pabianice o tym i wskazał, że trzeba to naprawić - informuje Krzysztof Kamiński, wiceprezes MPK.

Do 6 maja ma powstać wspólny protokół w sprawie tramwaju do Pabianic. Wspólnie będzie też podjęta decyzja dotycząca przyszłości komunikacji zbiorowej w tym kierunku. Wiadomo będzie, czy jest potrzeba uruchomienia komunikacji zastępczej.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt