Kończą się prace w nowym parku kieszonkowym u zbiegu ulic Jaracza i Kilińskiego

Rewitalizacja w Łodzi kwitnie – przybywa odnowionych kamienic, przebudowanych ulic oraz nowych, pełnych zieleni, miejsc do spędzania wolnego czasu. Kolejnym takim miejscem jest park kieszonkowy przy ul. Kilińskiego 40.

Tu w śródmieściu, pośród gęstej zabudowy dbamy, aby nie zbrakło atrakcyjnych miejsc do wypoczynku i zabawy.
6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Na rogu ulic Kilińskiego i Jaracza, w miejscu które od marca 2018 roku nosi imię Aliny Margolis-Edelman, powstał ogólnodostępny park kieszonkowy. Rosnące tu wcześniej drzewa zostały zachowane, w tym klon srebrzysty, a obok nich dosadzono również nowe. Zieleń w tym miejscu uzupełniają liczne krzewy, trawy i byliny.

– Tu w śródmieściu, pośród gęstej zabudowy dbamy, aby nie zbrakło atrakcyjnych miejsc do wypoczynku i zabawy. Pierwsze łódzkie parki kieszonkowe powstały na Starym Polesiu, a kolejne na Bałutach. Najnowszym parkiem kieszonkowy w centrum jest skwer przy skrzyżowaniu ulic Jaracza i Kilińskiego. Ma 900 m kw. i jest  otoczony stylowym ogrodzeniem. Zasadziliśmy tu dużo zieleni - 14 drzew, w tym klony i magnolie, blisko setkę krzewów i trzy tysiące traw ozdobnych. Na terenie parku kieszonkowego, w jego cichej strefie rekreacyjnej, ustawione zostały ławki. Oddzielną przestrzenią na terenie skweru jest bezpieczny plac zabaw dla najmłodszych. Zainstalowane zostały także stojaki rowerowe – mówi prezydent Hanna Zdanowska.

Na terenie parku dostępna będzie również bezpłatna toaleta publiczna, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Teren jest oświetlony, ogrodzony i ma 3 wejścia. Na terenie parku będzie internet Wi-Fi oraz stojaki rowerowe. W pobliżu parku znajduje się przystanek tramwajowy.

Przypomnijmy, że po drugiej stronie skrzyżowania wyremontowaliśmy też kamienicę przy ul. Kilińskiego 39, a plac przed nią zagospodarowano zadaszonym Rynkiem Jaracza, który ma funkcjonować jako miejskie targowisko.

W zrewitalizowanej kamienicy, do której mieszkańcy wprowadzą się wiosną 2021 r., będzie 7 mieszkań komunalnych, jedno mieszkanie chronione dla osób z niepełnosprawnością ruchową, dwie pracownie twórcze oraz 3 lokale użytkowe dla mikroprzedsiębiorców. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zamontowano w nim specjalną windę, a wejście do budynku będzie możliwe z poziomu terenu. Dodatkowo na kamienicy zamontowane zostały budki dla jerzyków.

Jak podkreśla Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich, znacząco zmieniła się również ulica Kilińskiego na odcinku od ul. Narutowicza do ul. Jaracza. Ułożone zostały nowe chodniki wraz ze zjazdami na posesje oraz nowe krawężniki. Wprowadzone zostały dodatkowe elementy zieleni w ramach pasa drogowego. Nieco dalej, przy skrzyżowaniu z ul. Rewolucji 1905 r. trwają końcowe prace przy zielonym skwerku z pergolami - o takie miejsca prosili mieszkańcy podczas konsultacji.

Wartość inwestycji przy ul. Kilińskiego 39 to ponad 6 mln zł. Natomiast park kieszonkowy przy ul. Kilińskiego 40 oraz przebudowywany fragment tej ulicy pomiędzy ul. Narutowicza a ul. Jaracza są częścią większego zadania, obejmującego również remont ul. Próchnika oraz ul. Rewolucji 1905 r. Wartość tego projektu to 18,8 mln zł.

Nowa zieleń w parku kieszonkowym:

14 drzew

  • Klon polny Elsrijk - 10
  • Magnolia brooklińska Yellow Bird - 2
  • Klon czerwony Red Sunset Franksred - 2

71 krzewów

  • Sosna kosodrzewina Rositech - 25
  • Krzewuszka Briant Rubidor Olympiade - 15
  • Krzewuszka 'Bristol Snowflake 15
  • Krzewuszka cudowna MINOR BLACK 'Verweig 3' - 16

3446 traw ozdobnych i bylin

  • Trzcinnik ostrokwiatowy 'Karl Foerster' - 61
  • Trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam - 192
  • Trzcinnik krótkowłosowy - 193
  • Bergenia Schneekönigin - 303
  • Brunnera wielkolistna Jack Frost - 203
  • Brunnera wielkolistna - 246
  • Brunnera wielkolistna Variegata - 270
  • Dąbrówka rozłogowa Multicolor - 645
  • Rozwar wielkokwiatowy Astra Blue - 536
  • Tawułka chińska Visions in Red - 192
  • Tawułka Irrlicht - 396
  • Tawułka Gloria Purpurea - 102
  • Tawułka Fanal - 107
  • Kokornak wielkolistny - 21

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt