Kończymy remont generalny zabytkowej szkoły przy ul. Jaracza

Łódź rewitalizuje. Nie tylko odnowiliśmy sale lekcyjne, fasady i zbudowaliśmy windę oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, ale tworzymy też na dziedzińcu nowe boisko, zielony skwer i plenerową siłownię, żeby młodzież ze Śródmieścia miała gdzie spędzać czas. Kończymy remont generalny zabytkowej szkoły.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Kończymy remont generalny zabytkowej szkoły przy ul. Jaracza
8 zdjęć
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

- Rewitalizacja to m.in. wykorzystanie potencjału miejsca. Inwestycja prowadzona w tej przestrzeni jest doskonałym tego przykładem. Przez ostatni rok pracowaliśmy nad kompleksową modernizacją budynku. Zakres robót obejmował remont oraz naprawę sieci wodnej i gazowej. Przebudowana została sieć elektryczna z wymianą istniejącej infrastruktury oświetleniowej. Szkoła będzie podłączona do sieci centralnego ogrzewania oraz uzyska dostęp do światłowodu, który jest technologią gwarantującą szybki transfer danych - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Remont szkoły przy ul Jaracza 26, to nie tylko odnowione przestrzenie, ale pojawią się również nowe funkcjonalności. Pomieszczenia wewnątrz szkoły zostaną nieznacznie przebudowane.

- Już ukończyliśmy prace na I i II kondygnacji, wyremontowane są sale lekcyjne z odrestaurowanymi zabytkowymi drzwiami. Obecnie kończymy prace przy windzie, w piwnicach i na dziedzińcu. Możemy też oglądać odnowioną elewację budynku od strony zachodniej, w ciągu dwóch tygodni ukończymy prace przy elewacji od strony ulicy Stefana Jaracza - dodaje Marcin Bajerski, VIK-BUD Sp. z o.o.

W budynku oraz na dziedzińcu szkoły powstaną siłownie. Zewnętrzna będzie miała charakter ogrodzonej stacji street workout i będzie składała się z urządzeń takich jak wahadło, wioślarz, orbitrek czy biegacz. Nowe ogrodzone boisko dostosowane będzie do potrzeb różnych dyscyplin. Zagrać na nim będzie można m.in. w koszykówkę, siatkówkę i piłkę nożną.

Pozostała część podwórza pokryta będzie dwoma rodzajami kostki kamiennej. Na wyznaczonych terenach zielonych zostanie zasiany trawnik. Szkoła zostanie wyposażona w windę oraz rampy, dzięki czemu będzie dostępna dla osób z ograniczeniami ruchu. Wejście do budynku zostanie przeniesione od strony pasażu łączącego ul. Jaracza z ul. Włókienniczą (tzw. pasaż Majewskiego).

- Zabytkowy budynek powstał w 1923 r w ramach akcji "Budowy Szkół" z funduszy Magistratu Miasta Łodzi. Autorem projektu był wybitny architekt Wiesław Lisowski. Nieruchomość zachowa swoją funkcję użyteczności publicznej, przed rewitalizacją zlokalizowana była tam szkoła ponadpodstawowa, natomiast teraz swoją siedzibę będzie tu miała szkoła podstawowa - informuje Olga Kassyańska, koordynator programu Rewitalizacji Obszarowej, ZIM. 

Koszt inwestycji to 13 258 170,00 zł (umowa z konsorcjum firm VIK-BUD Sp. z o.o. Sp. K., VIK-BUD Stanisław Wiktorowicz została podpisana 22 marca 2018 r. ). Inwestycja zostanie zakończona na początku przyszłego roku.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt