Konsultacje społeczne - ulica Piotrkowska

Park Kulturowy Ulicy Piotrkowskiej. Wspólnie zadecydujmy jak ma wyglądać wizytówka Łodzi.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Ulica Piotrkowska jest bliska sercu każdego łodzianina i od wielu lat stanowi wizytówką miasta, ściągającą tłumy turystów z całego świata. Jeszcze w lutym Biuro Architekta Miasta rozpoczyna cykl spotkań poświęconych pracom nad utworzeniem Parku Kulturowego Ulicy Piotrkowskiej. By spełniał on oczekiwania mieszkańców i odpowiadał potrzebom współczesności niezbędny jest wasz udział!

Park kulturowy stanowi formę ochrony zabytków, pozwalającą na zachowanie dla przyszłych pokoleń wyjątkowego krajobrazu kulturowego centrum Łodzi, tj. zabytkowych budynków, układu ulic i placów oraz elementów ich wystroju, świadczących o historii i tożsamości miejsca. Układ urbanistyczny ulicy Piotrkowskiej do dzisiaj zachował autentyczny obraz z czasów kiedy kształtowała się Łódź, dzięki czemu został wyróżniony prestiżowym tytułem Pomnika Historii nadawany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie jest to żywa, dynamiczna przestrzeń z której korzystają tysiące ludzi, gdzie dzieją się rozmaite wydarzenia kulturalne, odbywa się handel i codzienne życie, zatem niezbędne jest wspólne ustalenie zasad opisujących sposoby jej użytkowania. 

26 lutego rusza cykl spotkań, skierowanych do mieszkańców, społeczników i przedsiębiorców, którego celem będzie wypracowanie rozwiązań estetycznych, technicznych i użytkowych dla ulicy Piotrkowskiej, m.in. zasad wywieszania szyldów i reklam, malowania budynków, wyglądu i lokalizacji ogródków gastronomicznych, które zostaną włączone w dokument stanowiący Regulamin Parku Kulturowego. Ze względu na dynamiczny proces rewitalizacji centrum miasta konieczne będzie również ustalenie optymalnego obszaru, który zostanie objęty ochroną przez Park Kulturowy. Może on zabezpieczyć nie tylko ulicę Piotrkowską, ale również plac Wolności, Stary Rynek i park Staromiejski. Organizatorzy liczą na opinie łodzian w tej sprawie. 

Pierwsze wydarzenie z zaplanowanego cyklu odbędzie się już w poniedziałek 26 lutego 2024 r., o godzinie 17.00, w sali konferencyjnej Lapidarium Detalu przy ul. Kościuszki 19 w Łodzi i będzie miało charakter spotkania otwartego z mieszkańcami. 

W dalszej kolejności odbędą się dwa spacery badawcze: 29 lutego 2024 r. od godziny 16.30 - miejsce zbiórki: Stary Rynek 1 oraz 12 marca 2024 r. od godziny 16.30 - miejsce zbiórki: ul. Piotrkowska 1.

Cykl zostanie zakończony spotkaniem w Lapidarium Detalu w dniu 19 marca 2024 r. 

Spotkania wokół Parku Kulturowego Ulicy Piotrkowskiej będą doskonałą okazją, by zadecydować o tym, jak będzie wyglądało ścisłe centrum miasta. Liczy się głos każdego z nas!

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt