Strategia to dokument o bardzo dużym poziomie ogólności. Jego zadaniem jest wyznaczenie ram, perspektyw i celów – wytycznych dla powstających w przyszłości polityk miejskich, uchwał, zarządzeń. O ile Strategia Przestrzennego Rozwoju Łodzi nie odpowie na pytanie o konkretne drzewo, budynek, układ urbanistyczny, o tyle każdy jeden z tych elementów powinien być możliwy do zrealizowania, właśnie dzięki strategii. To nasze wspólne zadanie – w trakcie warsztatów sprawdzimy, czy jesteśmy zgodni co do kierunku rozwoju naszego miasta na kolejne 10 lat oraz czy w tym rozwoju przewidzieliśmy każde jedno, niezbędne z Twojej perspektywy, rozwiązanie.
Pierwszy warsztat (28 czerwca) poświęcimy kwestii „dekalogu rozwoju przestrzennego” – porozmawiamy o najważniejszych zasadach, kanonach i wytycznych związanych z projektowaniem i planowaniem rozwoju miasta. Wspólnie zastanowimy się, co zmieniło się od momentu uchwalenia dotychczasowej Strategii Rozwoju Przestrzennego, w jaki sposób możemy ją teraz zmienić, dostosować do współczesnych oczekiwań, wymogów i globalnych wyzwań.
W ramach drugiego warsztatu (30 czerwca) chcielibyśmy przedyskutować konkretne zapisy poszczególnych celów strategicznych zapisanych w dokumencie. W jaki sposób należałoby je zmienić, by odpowiadały na obecne wyzwania, wytyczały odpowiedni kierunek? Przetestujemy proponowaną w ramach konsultacji propozycję – jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy Twój pomysł, wizja, lokalne lub ogólnomiejskie rozwiązanie mieści się w zapisach dokumentu, ten warsztat jest dla Ciebie.
Warsztaty są ze sobą powiązane tematem, jednak nie zakresem – jeżeli nie uda Ci się dotrzeć na jeden, możesz spokojnie przyjść na drugi. Przygotujemy dla Ciebie podsumowanie, będziesz na bieżąco.
Konsultacje trwają do 4 lipca br. W ich ramach oprócz otwartych spotkań, mieszkańcy mogą złożyć propozycje oraz wyrazić opinie za pomocą formularza konsultacyjnego.
Dowiesz się więcej: https://uml.lodz.pl/konsultacje/trwajace-konsultacje/jaka-aktualizacja-strategii-przestrzennnej-rozwoju-lodzi-2020/