- Na tych, u których wykryto nieprawidłowości nałożono mandaty w wysokości od 20 do 500 zł. Dwie sprawy trafiły do sądu. Kontrole odbywają się zarówno po interwencjach mieszkańców oraz tam, gdzie wcześniej dochodziło do nieprawidłowego palenia w piecach. Ekopatrol pojawia się także na wytypowanych przez strażników lokalizacjach. Niestety, ale najczęściej mandaty nakładane są na osiedlach o zabudowie jednorodzinnej - powiedziała Joanna Prasnowska ze Straży Miejskiej w Łodzi.
W Ekopatrolu Straży Miejskiej służy ośmiu funkcjonariuszy z uprawnieniami do kontroli jakości paliwa grzewczego, używanego przez łodzian. Służba ta to nie tylko wyszukiwanie domostw, w których palone są śmieci, ale też m.in. sprawdzanie odpowiedniej wilgotności drewna, które używane jest do palenia w piecach. Strażnikom pomagają w tym specjalne urządzenia miernicze, dzięki którym można zbadać, czy drewno posiada wilgotność poniżej 20 procent. A tylko takiego można używać, jako paliwa grzewczego. Do ogrzewania mieszkań czy domów łodzianie używają również węgla.
- Warto przypomnieć, że przy zakupie węgla należy poprosić o certyfikat jakości. Strażnicy z Ekopatrolu mają prawo skontrolować, czy opał jest właściwy – dodała Joanna Prasnowska.
Kontrole Ekopatrolu prowadzone są cały rok, ale szczególnie istotne są w okresie grzewczym, gdzie wzrasta poziom smogu.