Krótkie formy wielkiego ekranu – letni festiwal filmowy

Prezentowane podczas On Art Film Festival krótkie metraże powstały w czasie ostatnich dwóch lat. Podczas pokazów w pubie kulturalnym Pop'n'Art przy Placu Wolności widzowie będą mogli zobaczyć historie współczesne w najbardziej klasycznej z filmowych form.

Krótkometrażówki wszystkich możliwych gatunków. Animacje,  fabuły, dokumenty, filmy operatorskie. Krótki metraż to właściwie początek kina. W końcu powszechnie uznawany za początek kina „Wjazd pociągu na stację” braci Lumiere trwał całe 50 sekund.

Krótkometrażowe filmy art house-owe operują formą, ekspresją, jedyną tylko tej długości filmu  dostępną narracją. On Art Film Festival zaprezentuje publiczności nie tylko kino eksperymentalne ale także znane z galerii video-arty czy audio zapisy performance. Nie sposób się znudzić.

Przy czym krótkometrażowy film to zawsze kino mocno autorskie. Szybki lub właśnie odwrotnie powolny montaż, tematyzujące treść filmu zdjęcia, eksponowanie formy traktowanej jako treść. Wszystko to sprawia, że widz nie może pozostać obojętny. Art House-owe krótkometrażówki angażują wszystkie możliwe kanały percepcji odbiorcy. Krótki metraż to jedyna forma filmowa w której undergroundowe, offowe kino ma siłę równą mainstreamowi. Tu liczy się pasja twórców a nie milionowe budżety domów produkcyjnych. Powstałe w kameralnych warunkach produkcje wygrywają oryginalnym ujęciem tematu lub sposobem przedstawienia problemu. Wreszcie to po prostu czysta rozrywka dla amatorów światła, obrazu, kadru, dźwięku, słowa czy zwyczajnie kojącej abstrakcji.

W programie nie zabraknie artystycznej filmowej odpowiedzi na panującą na świecie pandemię. Pokazy począwszy od 7 lipca odbywać się będą w każdą środę od godziny 20.00. (jedynie 15.07 jest to czwartek) w przestrzeni pubu kulturalnego  Pop’n’art na Placu Wolności 6 w Łodzi. Organizatorem On Art Film Festival jest Fundacja Rozwoju Kinematografii współorganizatorem – łódzki Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, tegoroczna edycja jest już dziesiątą z rzędu. Festiwal potrwa do 25 sierpnia. Łącznie zostaną pokazane 32 filmy, 12 produkcji polskich i 20 zagranicznych. Każdy blok filmowy poprzedzi wprowadzenie filmoznawczyni Marioli Wiktor.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt