Księży Młyn. Kolejna famuła po remoncie - to już dziesiąta!

Skończył się właśnie remont w dziesiątym domu robotniczym na zabytkowym osiedlu Księży Młyn. W tym roku gotowy do użytku będzie jeszcze jedenasty.

fot. ŁÓDŹ.PL
Wyremontowana famuła
6 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Pofabryczne osiedle Księży Młyn to, obok centrum Łodzi, najważniejszy obszar rewitalizacji w mieście. Charakterystyczne piętrowe domy z cegły odzyskują sukcesywnie blask. Odnowa Księżego Młyna nabrała rozmachu dzięki unijnemu dofinansowaniu. Bez niego rocznie remontowano jeden budynek. Teraz prace trwają w siedmiu, a do końca roku miasto wybierze wykonawców dla czterech kolejnych.

Księży Młyn: w tym roku jeszcze jedenasty dom

— Skończyliśmy remont famuły przy ul. Księży Młyn 3. Właśnie trwają tam odbiory. Do końca roku oddamy też do użytku dom pod numerem 9 — mówi Robert Wiktorowicz, szef firmy VIK-BUD, generalnego wykonawcy.

VIK-BUD specjalizuje się w remontach zabytkowych budynków. Na Księżym Młynie odnawia także inne domy, m.in. największą z famuł przy ul. Fabrycznej 21 należącą do wspólnoty mieszkaniowej (które również włączono do programu rewitalizacji). Na koncie ma także remont pałacu Poznańskich, modernizację dawnego komisariatu i willi przy al. Kościuszki 19, łódzki oddział Narodowego Banku Polskiego i dom Otto Gehliga.

Tak famuła przy ul. Księży Młyn 3 wyglądała przed remontem

Co powstaje na Księżym Młynie?

— Wyremontowaliśmy już trzy domy przy ul. Przędzalnianej i wszystkie sześć domów po parzystej stronie ul. Księży Młyn. Famuła pod numerem 3 to pierwszy z budynków, które oddajemy do użytku po nieparzystej stronie. Wszystkie przechodzą gruntowne remonty i są podłączane do sieci centralnego ogrzewania. Urządzamy w nich nie tylko mieszkania komunalne, ale także pracownie artystyczne, centrum turysty czy lokale gastronomiczne — mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Do końca 2023 r. wyremontowanych zostanie w sumie 29 domów przy ul. Księży Młyn, Przędzalnianej i Fabrycznej, a także uliczki, konsumy oraz budynki gospodarcze, w których powstają m.in. lokale użytkowe, czy restauracje.

Rewitalizacja Księżego Młyna będzie kosztowała w sumie 70 mln zł.


Projekt pn. „Szlakiem architektury włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna”

Umowa nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 o dofinansowanie remontu przez Unię Europejską i budżet państwa została podpisana 28 września 2018 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt