Księży Młyn. Kończą się prace w kolejnej famule. Co tu powstanie? [ZDJĘCIA]

Kolejna famuła na Księżym Młynie - tym razem pod numerem 1 - już niemal w pełni odzyskała blask. Jak wygląda odnowiony budynek na zabytkowym osiedlu? Co w nim powstanie? Sprawdzamy!

fot. ŁÓDŹ.PL
W odnowionej famule przy ul. Księży Młyn 1 powstaną m.in. poczta i świetlica twórcza dla dzieci
10 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

- Pod koniec ubiegłego roku zakończyliśmy odnowę famuł przy ul. Księży Młyn 5 oraz 3. Początek 2022 roku to finisz prac pod numerem 9. W budynku powstało 11 komfortowych lokali mieszkalnych, w tym jedno mieszkanie z ułatwieniami dla osób z niepełnosprawnościami. Za kilka tygodni zakończymy tu prace pod adresem Księży Młyn 1. W budynku po remoncie znajdzie się 5 lokali mieszkalnych, poczta i świetlica twórcza - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Poczta wprowadziła się już do odnowionych wnętrz pod adresem Księży Młyn 1, na finiszu są prace przy przebudowie mieszkań komunalnych. W budynku powstało także zupełnie nowe miejsce spotkań, tym razem dla najmłodszych. Księży Młyn wzbogacił się o kreatywną placówkę - świetlicę twórczą.

- Budynek był w fatalnym stanie, dlatego przeszedł kompleksową przebudowę od dachu po piwnice. Na elewację wróciła zabytkowa czerwona cegła, wnętrza zostały odnowione i wyremontowane. Obecnie prowadzimy intensywne prace wykończeniowe i zagospodarowanie terenu podwórza - dodaje Piotr Szadkowski, kierownik robót.

Łączna powierzchnia lokali w budynku to 610 m2, w tym lokal poczty 107 m kw., przestrzeń świetlicy dla dzieci (Towarzystwa Przyjaciół Dzieci) 137 m kw. Wartość inwestycji  to 3 300 000 zł, (same roboty budowlane 3 150 000 zł), w tym dotacja z UE 1 882 000 zł.

Księży Młyn - wyjątkowe łódzkie osiedle

Księży Młyn w XIX wieku był samowystarczalnym miastem w mieście wzorowanym na angielskich osadach przemysłowych. Znajdowały się tu budynki fabryczne m.in. ogromna, przypominająca zamek przędzalnia, magazyny, famuły (domy robotnicze), szkoła, remiza straży ogniowej, dwa szpitale, gazownia, klub fabryczny, konsumy (sklepy), rezydencje właścicieli, a także bocznica kolejowa. Wszystko to planowo rozmieszczone wzdłuż prostych brukowanych uliczek i spójne architektonicznie.

Obecnie to jedno z najciekawszych łódzkich osiedli przechodzi metamorfozę. Poza przestrzeniami wspólnymi, do 2023 r. zrewitalizowanych zostanie łącznie aż 47 budynków (mieszkalnych, jak i dawnych komórek oraz zabudowań gospodarczych).


Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 zawartej w dniu 28 września 2018 roku.
Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna. Etap II" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/20 zawartej w dniu 26 maja 2021 roku.
Projekty są realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt