Kto zbuduje 500 mieszkań dla Łodzi?

Pięciu dużych inwestorów chce wybudować dla Łodzi pół tysiąca mieszkań. Miasto nie zapłaci za ich budowę nawet złotówki, tylko wynajmie je na kilkanaście lat jako mieszkania komunalne

- Dwa miesiące powiedziałem Państwu, że chcemy pozyskać z rynku kilkaset mieszkań, a docelowo nawet kilka tysięcy. I chcemy, żeby te mieszkania zbudował dla nas deweloper, który je potem wynajmie miastu na kilkanaście lat.

- Dwa miesiące powiedziałem Państwu, że chcemy pozyskać z rynku kilkaset mieszkań, a docelowo nawet kilka tysięcy. I chcemy, żeby te mieszkania zbudował dla nas deweloper, który je potem wynajmie miastu na kilkanaście lat. Wszystko po to, żeby móc wyremontować takie miejsca jak plac Zwycięstwa, przy którym stoją pierwsze famuły, jakie w Łodzi zbudował Karol Scheibler i które proszą się o remont – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi.

W tej chwili Łódź jest zaangażowana w duży program rewitalizacji, który obejmuje 118 projektów o wartości miliarda złotych. Aby utrzymać tempo inwestycji i rewitalizować kolejne kwartały, potrzeba mieszkań, do których mogą przeprowadzić się lokatorzy z tych do remontu.

- Wierzyłem, że rynek odpowie na naszą propozycję i tak się stało. Do negocjacji zgłosiło się pięć podmiotów, a wśród nich jedne z największych firm w branży. – Jest Muralpol w konsorcjum z Griffin Real Estate, jednym z 10 największych na świecie funduszy inwestycyjnych, jest TAG Immobilien, bardzo znany fundusz niemiecki z siedzibą w Hamburgu, jest i skandynawski kapitał – Heimstaden, który w Czechach posiada wielki portfel mieszkań komunalnych. Oferty złożył tez Mirbud w konsorcjum i Aria Development – wylicza Pustelnik.

Analiza ofert zajmie kilka tygodni, a miasto wybierze z nich trzy najlepsze. W kwietniu wyślemy zaproszenia do dialogu konkurencyjnego. Zakładamy, że negocjacje i w efekcie wyłonienie partnera do projektu zajmie nam mniej więcej kwartał.

- Jestem przekonany, że negocjacje skończą się sukcesem i niedługo ogłosimy kolejne postępowanie na jeszcze więcej mieszkań. Dzięki temu rozwiązaniu chcemy pozyskiwać z rynku nawet tysiąc mieszkań rocznie. Dzięki temu, że sami nie musimy tych mieszkań wybudować, ani wyremontować, może zaangażować uwolnione pieniądze w kolejne obszary rewitalizacji. Podobne rozwiązania z powodzeniem stosują już zachodnie miasta. W Polsce my będziemy pionierami – podkreśla wiceprezydent miasta Łodzi.

Jak to działa? Każdy inwestor chce, żeby jego pieniądze pracowały. Zysk z czynszu, jaki może dostać od miasta jest nieporównywalny z jakąkolwiek lokatą i do tego stabilny, bo samorząd to solidny płatnik. Dla dużych graczy rynkowych to bardzo atrakcyjna i bezpieczna oferta pomnażania kapitału.

Dla miasta rozwiązanie to jest również wygodne, bo wydaje pieniędzy na budowę mieszkań, a tych mieszkań przybywa. Zaoszczędzone pieniądze może zaangażować do innych projektów – remontować jeszcze więcej kamienic. - Miasto ponosi jedynie koszt różnicy w czynszu – dopłaca różnicę od stawki lokatora. To nieporównywalnie niższa kwota od tej, którą musielibyśmy angażować na budowę nowych mieszkań – podkreśla wiceprezydent miasta.

Wreszcie lokator. Dla niego nic się nie zmienia, za wynajem nowego mieszkania zapłaci tyle, ile za mieszkanie komunalne.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt