To 4. edycja programu „Kultugranty”, a pierwsza, ze względu na okoliczności, w wyjątkowej formule. Organizatorzy zdecydowali się na kontynuację programu w odpowiedzi na niezwykłą aktywność łódzkich artystów w sieci w czasie epidemii koronawirusa.
- Bacznie obserwujemy dynamiczne zmiany, które zachodzą w uczestnictwie w kulturze na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Jesteśmy świadkami niezwykłego zaangażowania twórców i ich kreatywności w sieci, dlatego zdecydowaliśmy się na przyznanie wsparcia ponad 30 projektom spośród kilkuset zgłoszonych wniosków – mówi Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń.
W zwycięskiej puli znajduje się cykl koncertów na żywo Macieja Tubisa w ciekawych architektonicznie łódzkich przestrzeniach, podcasty poświęcone 75-leciu Łodzi Filmowej, interaktywna wystawa fotografii, internetowy spektakl dla dzieci „Baśń się plecie”, a nawet projekt zakładający realizację komiksu i wideobloga na czas pandemii. W ramach Kultugrantów 2.0. łodzianie będą mogli uczestniczyć także w koncercie on-line, który stanowi przegląd łódzkiej sceny muzycznej.
- Jednym z projektów na styku kultury i partycypacji społecznej, który zdecydowaliśmy się wyróżnić jest „Szlakiem ginących zawodów”, czyli dwa wirtualne spacery po zakładach rzemieślniczych. To też element łódzkiego krajobrazu i łódzkiej kultury, który może stanowić znaczące wsparcie dla przedstawicieli ginących zawodów w tym wymagającym czasie – mówi Daria Głowacka z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.
- Chcemy, aby Kultugranty stanowiły wsparcie dla działań artystycznych twórców, którzy z uwagi na pandemię koronawirusa nie mogą normalnie tworzyć i spotykać się z publicznością. To początek działań związanych z sektorem kreatywnym i mam nadzieję, że przeznaczone wsparcie finansowe będzie startem i impulsem do rozwoju tego typu wydarzeń. – podsumowuje Maciej Łaski, dyrektor ŁCW.
Pełna lista zwycięskich projektów znajduje się na stronie: www.lcw.lodz.pl