Kurator ustąpił, uczniowie mają więcej przestrzeni

Uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 128 od września będą mieć zajęcia także w budynku Gimnazjum nr 30 co oznacza, że Łódzki Kurator Oświaty ugiął się pod naciskiem rodziców uczniów i dał na to zgodę.

fot. Monika Pawlak
Maria Pielas, dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 128

Rozwiązanie ma charakter tymczasowy, ale jak podkreśliła Maria Pielas, dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej, najważniejsze, że uczniowie zyskali przestrzeń i spokój.

- Ten kompromis oznacza, że jednak można się porozumieć bez kierowania spraw do sądu, że dobro dzieci jest ważniejsze – podkreślił Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. – Ale w podobnej sytuacji są uczniowie jeszcze szkół podstawowych, napisałem pismo do kuratora oświaty z apelem, by i w tych przypadkach zgodził się na identyczne rozwiązanie. Tego chcą rodzice, nauczyciele i samo uczniowie, liczę, że i tym razem kurator stanie po stronie uczniów.

W Szkole Podstawowej Specjalnej uczą się dzieci z autyzmem, dla których odpowiednie warunki tak nauki jak i rehabilitacji mają szczególne znaczenie. Dzięki udostępnieniu sal dydaktycznych w Gimnazjum nr 30 będzie można tam przenieść starsze klasy, łącznie 52 uczniów.

- Będą tam mieli do dyspozycji przestronne sale lekcyjne, jasne i również przestronne korytarze co dla nich jest bardzo ważne. Moi uczniowie potrzebują spokoju, ciszy, stabilizacji i teraz będą mieli świetne warunki – wyjaśniła Maria Pielas.

Zdaniem Sylwestra Pawłowskiego, Radnego Rady Miejskiej, kompromis w sprawie Szkoły nr 128, to głęboki ukłon w stronę dzieci mających specjalne potrzeby edukacyjne. Podkreślił, że w tym wypadku nie chodzi tylko o kwestie formalno-prawne.

- Chcę podkreślić, że Łódź ma doskonałe merytorycznie szkoły kształcące uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, nauczyciele mają nie tylko wysokie kwalifikacje, ale też prezentują najwyższy poziom etyczny – powiedział radny Pawłowski. – Dlatego kieruję pod ich adresem najwyższe słowa uznania i szacunku, dzięki profesjonalnej kadrze dzieci z niepełnosprawnościami otrzymują wsparcie i pomoc jakiej potrzebują.

Porozumienie w sprawie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 128 będzie obowiązywać przez rok albo do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawę skierował do sądu samorząd, ponieważ – w opinii miejskich prawników - kurator oświaty nie miał racji, nie zgadzając się na przekazanie szkołom podstawowym nr 137, 138 i 193 oraz SPS nr 128 budynków po wygaszanych gimnazjach. Zdaniem wiceprezydenta Treli miasto sprawę wygra co ostatecznie zakończy sprawę czyli zobliguje kuratora oświaty do zmiany wcześniejszej decyzji.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt