Rozwiązanie ma charakter tymczasowy, ale jak podkreśliła Maria Pielas, dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej, najważniejsze, że uczniowie zyskali przestrzeń i spokój.
- Ten kompromis oznacza, że jednak można się porozumieć bez kierowania spraw do sądu, że dobro dzieci jest ważniejsze – podkreślił Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. – Ale w podobnej sytuacji są uczniowie jeszcze szkół podstawowych, napisałem pismo do kuratora oświaty z apelem, by i w tych przypadkach zgodził się na identyczne rozwiązanie. Tego chcą rodzice, nauczyciele i samo uczniowie, liczę, że i tym razem kurator stanie po stronie uczniów.
W Szkole Podstawowej Specjalnej uczą się dzieci z autyzmem, dla których odpowiednie warunki tak nauki jak i rehabilitacji mają szczególne znaczenie. Dzięki udostępnieniu sal dydaktycznych w Gimnazjum nr 30 będzie można tam przenieść starsze klasy, łącznie 52 uczniów.
- Będą tam mieli do dyspozycji przestronne sale lekcyjne, jasne i również przestronne korytarze co dla nich jest bardzo ważne. Moi uczniowie potrzebują spokoju, ciszy, stabilizacji i teraz będą mieli świetne warunki – wyjaśniła Maria Pielas.
Zdaniem Sylwestra Pawłowskiego, Radnego Rady Miejskiej, kompromis w sprawie Szkoły nr 128, to głęboki ukłon w stronę dzieci mających specjalne potrzeby edukacyjne. Podkreślił, że w tym wypadku nie chodzi tylko o kwestie formalno-prawne.
- Chcę podkreślić, że Łódź ma doskonałe merytorycznie szkoły kształcące uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, nauczyciele mają nie tylko wysokie kwalifikacje, ale też prezentują najwyższy poziom etyczny – powiedział radny Pawłowski. – Dlatego kieruję pod ich adresem najwyższe słowa uznania i szacunku, dzięki profesjonalnej kadrze dzieci z niepełnosprawnościami otrzymują wsparcie i pomoc jakiej potrzebują.
Porozumienie w sprawie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 128 będzie obowiązywać przez rok albo do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawę skierował do sądu samorząd, ponieważ – w opinii miejskich prawników - kurator oświaty nie miał racji, nie zgadzając się na przekazanie szkołom podstawowym nr 137, 138 i 193 oraz SPS nr 128 budynków po wygaszanych gimnazjach. Zdaniem wiceprezydenta Treli miasto sprawę wygra co ostatecznie zakończy sprawę czyli zobliguje kuratora oświaty do zmiany wcześniejszej decyzji.