Kwiaty dla prezydenta Rżewskiego

Stało się już wieloletnią tradycją, że 1 maja w dniu Święta Pracy składane są kwiaty na symbolicznym grobie Aleksego Rżewskiego - działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, uczestnika walk podczas rewolucji 1905 roku w Łodzi i pierwszego prezydenta miasta po odzyskaniu niepodległości. Również w tym roku kwiaty złożyli i zapalili znicze prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przewodniczący rady miejskiej Marcin Gołaszewski

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Prezydentura Aleksego Rżewskiego rozpoczęta w 1919 roku oznaczała wiele zmian mieście w kierunku polepszenia losu warstw pracujących.

Osiągnięcia Aleksego Rżewskiego:

Wprowadzenie powszechnego nauczania na poziomie szkoły podstawowej, ale jednocześnie dzieci uczęszczające do szkól mogły liczyć na posiłek, darmowe pomoce naukowe, a nawet na odzież.  Do szkół za jego prezydentury poszło ponad 50 z 70 tysięcy dzieci objętych obowiązkiem szkolnym.

 Rozpoczęto budowę szkół i alfabetyzację dorosłych. Było to działanie absolutnie niezbędne, ponieważ zaniedbania były gigantyczne. Nawet młodzi ludzie, którzy pokończyli szkoły przed odzyskaniem niepodległości lepiej pisali po rosyjsku niż po polsku.

Łącznie w ciągu czterech lat swojego urzędowania Rżewski doprowadził do wybudowania sześciu szkół, utworzył gimnazjum, szkołę handlową, seminarium nauczycielskie i przystąpił do organizowania wieczorowego szkolnictwa dokształcającego. Utworzył również szkołę specjalną i pracownię psychologiczną. Był to dobry początek dla edukacyjnych funkcji miasta.

Utworzono  Wydział Kanalizacji i Wodociągów przy Zarządzie Miasta. Co prawda, na kanalizację trzeba było jeszcze trochę poczekać, ale miasto i kraj po wojnach (pamiętajmy o wojnie z bolszewikami w 1920 roku) było niezwykle biedne, a gospodarkę trawiła hiperinflacja. Mimo to udało się wybudować łaźnię miejską i park 3 Maja.

Organizowano również przytułki dla bezdomnych i starców pozbawionych opieki oraz tanie kuchnie. Dzieci miały zapewnione półkolonie letnie.

Był jednym z najwybitniejszych działaczy samorządowych w Polsce.

Aleksy Rżewski został zamordowany prawdopodobnie w grudniu 1939 roku przez niemieckich okupantów. Jego symboliczna mogiła znajduje się na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt