Prezydentura Aleksego Rżewskiego rozpoczęta w 1919 roku oznaczała wiele zmian mieście w kierunku polepszenia losu warstw pracujących.
Osiągnięcia Aleksego Rżewskiego:
Wprowadzenie powszechnego nauczania na poziomie szkoły podstawowej, ale jednocześnie dzieci uczęszczające do szkól mogły liczyć na posiłek, darmowe pomoce naukowe, a nawet na odzież. Do szkół za jego prezydentury poszło ponad 50 z 70 tysięcy dzieci objętych obowiązkiem szkolnym.
Rozpoczęto budowę szkół i alfabetyzację dorosłych. Było to działanie absolutnie niezbędne, ponieważ zaniedbania były gigantyczne. Nawet młodzi ludzie, którzy pokończyli szkoły przed odzyskaniem niepodległości lepiej pisali po rosyjsku niż po polsku.
Łącznie w ciągu czterech lat swojego urzędowania Rżewski doprowadził do wybudowania sześciu szkół, utworzył gimnazjum, szkołę handlową, seminarium nauczycielskie i przystąpił do organizowania wieczorowego szkolnictwa dokształcającego. Utworzył również szkołę specjalną i pracownię psychologiczną. Był to dobry początek dla edukacyjnych funkcji miasta.
Utworzono Wydział Kanalizacji i Wodociągów przy Zarządzie Miasta. Co prawda, na kanalizację trzeba było jeszcze trochę poczekać, ale miasto i kraj po wojnach (pamiętajmy o wojnie z bolszewikami w 1920 roku) było niezwykle biedne, a gospodarkę trawiła hiperinflacja. Mimo to udało się wybudować łaźnię miejską i park 3 Maja.
Organizowano również przytułki dla bezdomnych i starców pozbawionych opieki oraz tanie kuchnie. Dzieci miały zapewnione półkolonie letnie.
Był jednym z najwybitniejszych działaczy samorządowych w Polsce.
Aleksy Rżewski został zamordowany prawdopodobnie w grudniu 1939 roku przez niemieckich okupantów. Jego symboliczna mogiła znajduje się na Starym Cmentarzu w Łodzi.