Kwiaty dla prezydenta Rżewskiego

Stało się już wieloletnią tradycją, że 1 maja w dniu Święta Pracy składane są kwiaty na symbolicznym grobie Aleksego Rżewskiego - działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, uczestnika walk podczas rewolucji 1905 roku w Łodzi i pierwszego prezydenta miasta po odzyskaniu niepodległości. Również w tym roku kwiaty złożyli i zapalili znicze prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przewodniczący rady miejskiej Marcin Gołaszewski

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Prezydentura Aleksego Rżewskiego rozpoczęta w 1919 roku oznaczała wiele zmian mieście w kierunku polepszenia losu warstw pracujących.

Osiągnięcia Aleksego Rżewskiego:

Wprowadzenie powszechnego nauczania na poziomie szkoły podstawowej, ale jednocześnie dzieci uczęszczające do szkól mogły liczyć na posiłek, darmowe pomoce naukowe, a nawet na odzież.  Do szkół za jego prezydentury poszło ponad 50 z 70 tysięcy dzieci objętych obowiązkiem szkolnym.

 Rozpoczęto budowę szkół i alfabetyzację dorosłych. Było to działanie absolutnie niezbędne, ponieważ zaniedbania były gigantyczne. Nawet młodzi ludzie, którzy pokończyli szkoły przed odzyskaniem niepodległości lepiej pisali po rosyjsku niż po polsku.

Łącznie w ciągu czterech lat swojego urzędowania Rżewski doprowadził do wybudowania sześciu szkół, utworzył gimnazjum, szkołę handlową, seminarium nauczycielskie i przystąpił do organizowania wieczorowego szkolnictwa dokształcającego. Utworzył również szkołę specjalną i pracownię psychologiczną. Był to dobry początek dla edukacyjnych funkcji miasta.

Utworzono  Wydział Kanalizacji i Wodociągów przy Zarządzie Miasta. Co prawda, na kanalizację trzeba było jeszcze trochę poczekać, ale miasto i kraj po wojnach (pamiętajmy o wojnie z bolszewikami w 1920 roku) było niezwykle biedne, a gospodarkę trawiła hiperinflacja. Mimo to udało się wybudować łaźnię miejską i park 3 Maja.

Organizowano również przytułki dla bezdomnych i starców pozbawionych opieki oraz tanie kuchnie. Dzieci miały zapewnione półkolonie letnie.

Był jednym z najwybitniejszych działaczy samorządowych w Polsce.

Aleksy Rżewski został zamordowany prawdopodobnie w grudniu 1939 roku przez niemieckich okupantów. Jego symboliczna mogiła znajduje się na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt