Kwietne łąki na obiektach MOSiR – jeszcze tej wiosny

Kwietne łąki na obiektach MOSiR – łodzianie zdecydowali w Budżecie Obywatelskim, jeszcze tej wiosny, rośliny zostaną zasiane na Stawach Jana i Stawach Stefańskiego. Łąki będzie można podziwiać już latem tego roku.

Wśród dostępnych roślin, wykonawca wybierze 10 gatunków roślin jednorocznych i 25 gatunków wieloletnich.
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Najpierw trzeba przygotować grunt. To proces żmudny i mało atrakcyjny, ale bardzo ważny. Wykonawca ma za zadanie między innymi zbadać glebę na wyznaczonych pod łąki terenach, po to, żeby mógł wybrać odpowiednią mieszankę kwiatów. – informuje Iwona Safjanowska, z-ca dyr. MOSiR Łódź.

Wśród dostępnych roślin, wykonawca wybierze 10 gatunków roślin jednorocznych i 25 gatunków wieloletnich. Tak przygotowana mieszanka, będzie mogła być zasiana, dopiero w kilka tygodni po uprawie gruntu. Rośliny, które mogą wejść w skład mieszanki to: krwawnik pospolity, nagietek lekarski, jeżówka purpurowa, czy lawenda wąskolistna. Zaproponowane rośliny powinny być tak dobrane, by cała łąka kwitła jak najdłużej i cieszyć jak najdłużej oko przechodniów.

- Ale nie tylko estetyka jest tu istotna. Kwietne łąki są także ekologiczne. Dlaczego? Bo wpływają korzystnie na bilans wód gruntowych, zatrzymując wodę dużo dłużej, niż zwykły trawnik. – dodaje Iwona Safjanowska.

Do tego kwietne łąki są doskonałym schronieniem dla kilkuset gatunków małych zwierząt: niewielkich ssaków, płazów, gadów, owadów a przede wszystkim wszystkich zapylaczy – między innymi pszczół. Kwietne łąki wpisują się w krajobraz miasta, a łodzianie pokochali takie miejsca, jak ukwiecone pasy drogowe, czy właśnie kwietne łąki w okolicach parków i skwerów.

Łączny koszt przygotowania terenu, wysiania roślin i pielęgnacji podczas sezonu – to 100 tys. zł. Prace już się rozpoczęły.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt