Lapidarium odsłonięte. Oto metamorfoza dawnego komisariatu

Ciemna i przybrudzona elewacja dawnego komisariatu przy al. Kościuszki 19 to już przeszłość. Od kilku dni łodzianie mogą oglądać efekty prac konserwatorskich i odnowioną elewację z piaskowca przyszłego Lapidarium Detalu Architektonicznego.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Lapidarium odsłonięte. Oto metamorfoza dawnego komisariatu przy al. Kościuszki
3 zdjęcia
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Trudno uwierzyć, że jeszcze 12 miesięcy temu fasada kamienicy przy al. Kościuszki była ciemnoszara. Dzisiaj, po demontażu rusztowań, możemy podziwiać jasną elewację z detalami architektonicznymi i nową stolarką okienną. - Po oczyszczeniu elewacji z piaskowca czekała na nas niespodzianka. Spodziewaliśmy się, że kamień będzie miał chłodny odcień, tymczasem odkryliśmy ciepłą barwę. Prace przy elewacji zakończą się w ciągu miesiąca. Na wyższych kondygnacjach jest już nowa stolarka okienna, brakuje jej tylko na parterze. Tam zachowała się oryginalna, którą teraz restaurujemy. Niebawem zamontujemy ją z powrotem, podobnie jak kratownice, które się tam oryginalnie znajdowały oraz drzwi wejściowe - opowiada Anna Połomka, kierownik prac konserwatorskich w Lapidarium. 

Aleksandra Sztuka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków dodaje: - Odnaleźliśmy zdjęcia z lat 30., na których widać oryginalną stolarkę okienną i na tej podstawie została odtworzona. Wszystkie detale na fasadzie są oryginalne, bo zachowały się w dobrym stanie. Trzeba było je oczyścić i poddać pracom konserwatorskim, aby wydobyć na światło dzienne ich pierwotne piękno. 

Zakończenie prac przy elewacji frontowej jest kolejnym etapem prac przy budowie Lapidarium Detalu Architektonicznego. - Na wyższych kondygnacjach kamienicy przy al. Kościuszki 19 zakończyły się już prace i niebawem zacznie się tam urządzać Miejska Pracownia Urbanistyczna. Cały czas pracujemy natomiast na parterze, gdzie znajdzie się część ekspozycyjna Lapidarium z autentycznymi detalami z łódzkich zabytków oraz makieta, na której zobaczymy, jak rozwijała się Łódź na przestrzeni wieków - zapowiada Aleksandra Sztuka. 

Ekspozycja będzie mogła się zmieniać, a magazyn z całością kolekcji detali, które posiada w swoich zbiorach miejski konserwator, powstanie obok w nowej oficynie. Dziedziniec nieruchomości zamieni się w pasaż i ogólnodostępny plac. Będzie można tu odpocząć, spotkać się ze znajomymi, czy poczytać książkę. Elementami wystroju dziedzińca również będą detale architektoniczne. 

Ostatnią częścią projektu jest zabytkowa willa od strony ul. Wólczańskiej, w której swoją siedzibę będzie miał zespół Miejskiego Konserwatora Zabytków. 

Generalnym wykonawcą jest firma Vik-Bud, która wcześniej m.in.: odnowiła zabytkowy dom Otto Gehliga przy ul. Tuwima 17 i pałac Karola Poznańskiego, czyli siedzibę Akademii Muzycznej oraz zrekonstruowała i adaptowała do nowej funkcji pozostałości zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt