Sezon letni 2020 na Piotrkowskiej 217, tętniącego życiem, kreatywnego miejsca spotkań, imprez kulturalno-rozrywkowych i targów, okazał się bardzo intensywny i owocny w nowe inicjatywy. Mimo okoliczności niesprzyjających dla rozwoju firm, wśród najemców lokali pojawiły się 4 wyjątkowe koncepty, a w programie wydarzeń, odbywających się z nowymi zasadami sanitarnymi, znalazły się weekendy z kulinarnymi podróżami, kinem plenerowym w ramach obchodów 75-lecia Łodzi Filmowej i słynnymi Garażówkami, czyli wyprzedażami staroci, ubrań i przedmiotów vintage. Obecnie w lokalach na terenie odbywa się już 3. edycja Tygodni Kuchni Świata, w ramach których w 8 restauracjach spróbujemy wyjątkowych smaków z różnych zakątków globu w specjalnych cenach – dania głównego za 25 zł i napoju/deseru za 10 zł.
Z końcem maja świętowano otwarcie restauracji Falla z pyszną kuchnią wegańsko/wegetariańską rodem z Bliskiego Wschodu, która gości klientów humusami, falaflami i… ogródkiem pełnym warzyw. W czerwcu otworzył się sklep Pangolin Shop, gdzie można znaleźć przepiękne grafiki czołowych polskich ilustratorów, ale także naturalne kosmetyki z Ministerstwa Dobrego Mydła, czy meble z pracowni 50'store. Przy utrudnionym podróżowaniu zadbano o ofertę stricte wakacyjną, otwierając aż dwie plaże. Jedna z nich prowadzona jest przez Kraft Klub, czyli sklep dla koneserów piw rzemieślniczych. Od czwartku do niedzieli prosto z kranów spróbować można 8 propozycji browarów z całej Polski. W weekend zaś pojawiają się takie piwne premiery, których nie ma jeszcze w innych pubach i na pewno nie znajdziecie ich w sklepach.
Z końcem lipca otworzyły się Owoce i Warzywa 2 – kultowa łódzka klubokawiarnia, nazywana prywatnym domem kultury, która w nowym miejscu wzbogaciła swój koncept o kuchnię wegańską i wegetariańską. Sąsiadując z drugą strefową kawiarnią Hot Air stworzyły zagłębie najlepszej kawy w mieście.
Plany na przyszłość są równie intensywne. Już niedługo otworzy się na Strefie koncept Wysokie Półki, czyli sklep z wyselekcjonowaną odzieżą używaną oraz pracownie artystyczne dawnego kolektywu Domu Mody Limanka.
Klubokawiarnia Owoce i Warzywa
Gdy w 2010 r. otwierano pierwsze „Owoce i Warzywa” przy Traugutta 9, nie było woonerfów, nie było klubokawiarni, a więcej młodych ludzi wyjeżdżało niż przyjeżdżało do Łodzi. -
- Chcieliśmy to zmienić, stworzyć miejsce swobodne, otwarte, prowadzone z radością i satysfakcją w kontrze do standardowych biznesów gastronomicznych, które wcześniej dominowały w Łodzi. Luźne miejsce spotkań, wymiany myśli i żartów. Przez pierwsze lata zorganizowaliśmy kilkaset wydarzeń kulturalnych stając się równocześnie prywatnym domem kultury, o którym wspominały m.in. Polityka, Exklusiv, NY Times, czy Filip Springer w swojej książce “Księga zachwytów”. Później przyszły sukcesy w kawie - udziały w zawodach i dążenie do perfekcji. – mówi właściciel Michał Sobolewski. O OiW wspominały wszystkie największe międzynarodowe magazyny branżowe. Kawiarnia wciąż przoduje w Łodzi pośród specjalistycznych kawiarni, ale przyszedł czas, by po 10 latach rozwinąć działalność o drugi lokal. - Przy Piotrkowskiej 217 chcemy zachować to, co dla OiW charakterystyczne: tolerancję, swobodę, otwartość, która idzie w parze z wysoką jakością. Chcemy być miejscem, gdzie można się dobrze czuć zarówno na śniadaniu, jak i wieczornym drinku. Miejscem, bez formalnej obsługi kelnerskiej, gdzie można się poczuć jak w drugim domu, zamienić parę słów za barem, pożartować, posłuchać dobrej i nieszablonowej muzyki. – dodaje Michał Sobolewski. Jedyną zmianą jest bardziej rozbudowana w stosunku do oferty pierwszego lokalu, wegańsko-wegetariańska kuchnia otwarta od 8:00 rano do późnego wieczora.
Menu jest efektem współpracy z współwłaścicielami lubianej wegańskiej restauracji Zjadliwości z ulicy Piotrkowskiej, którzy sprawowali pieczę nad opracowaniem oferty. Klienci mogą liczyć na świeże i naturalne produkty od rodzimych dostawców, jak pieczywo z piekarni z Pabianic, tradycyjne sery zagrodowe z Grodziska pod Łodzią, a warzywa - od lokalnych rolników. Najważniejszy punkt menu – kawa – sprowadzana jest z berlińskiej palarni Populus Coffee. Do tego są wyselekcjonowane herbaty m.in. z Tajwanu, Chin i Japonii, oryginalna i autorska karta koktajli alkoholowych, w tym także inspirowanych kawą. A na ochłodę lemoniady - oczywiście z pomysłem, i bez żadnych gotowych baz, a nawet własny tonik, którego możecie spróbować w połączeniu z espresso.