Lekcje przedsiębiorczości odbywają się w szkołach z inicjatywy Biura Promocji Zatrudnienia magistratu i Powiatowego Urzędu Pracy, w tym roku szkolnym były już w 4 szkołach, kolejna w XXXII LO. - Te zajęcia to uzupełnienie programu nauczania i dodatkowe wsparcie dla młodych ludzi, którzy zamiast czekać na etat wolą sami zatrudniać najpierw siebie, a później innych. Prowadzimy je od 2016 roku i nadal cieszą się powodzeniem co oznacza, że są potrzebne - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.
Piotr Bors, dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia UMŁ dodał, że młodzi ludzie zadają dużo konkretnych pytań co cieszy, bo świadczy o tym, że uczniowie poważnie myślą o swojej przyszłości. - Aby mieć firmę trzeba mieć wiedzę, którą młodzież zdobywa w szkołach. Ale najzdolniejszy nawet absolwent boi się, że nie poradzi sobie w zderzeniu z urzędem i dokumentami. I na tych lekcjach dowiadują się, że Łódź należy do niewielkiej grupy miast, w których firmę zakłada się w jednym okienku. Uczniowie pytają także o pieniądze, czyli ile kosztuje założenie firmy, ile trzeba mieć na początek zanim zacznie się zarabiać - wyjaśnia Bors.
W ZSP 9 wielu uczniów ostatnich klas już pracuje: podczas staży czy na podstawie umów cywilno-prawnych, więc takie spotkania z praktykami to dla nich dodatkowa wiedza do wykorzystania zaraz po dyplomie. - Mamy doradców zawodowych, ale są teoretykami, więc zabiegają o zajęcia z osobami znającymi przedsiębiorczość w praktyce, bo dzięki temu mogą efektywniej wspierać uczniów - mówiła Henryka Michalska, dyrektor ZSP 9.
Lekcje przedsiębiorczości są organizowane w szkołach od października 2016 roku, dotychczas skorzystało z nich ponad 2,2 tys. uczniów z 33 szkół. Zainteresowani taką lekcją nauczyciele czy dyrektorzy szkół mogą się zgłaszać bezpośrednio do Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej przy al. Politechniki 32.