Łódzkie zoo przygotowało specjalną ofertę na wakacje. – Zapraszamy na zajęcia w lipcu i sierpniu, w każdy wtorek, środę i czwartek, w godzinach 13.00-14.30. Warsztaty są kierowane wyłącznie do dzieci w wieku 7+ (29 lipca i 26 sierpnia - dla dzieci przedszkolnych w wieku 4 – 6 lat). Co istotne, każde dziecko biorące udział w zajęciach musi pozostawać pod opieką pełnoletniego opiekuna, którego uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Przygotowaliśmy kilkanaście ciekawych tematów. Poznamy między innymi sekretne życie ptaków, fascynujący świat bezkręgowców czy zwierzęce umiejętności. Porozmawiamy o śmieciowych potworach w świecie zwierząt, przygotujemy hoteliki dla pszczół i zorganizujemy dzień przedszkolaka – zapowiada Magdalena Janiszewska, kierowniczka działu edukacji w łódzkim zoo. Poniżej, pod harmonogramem warsztatów, znajdują się wszystkie informacje dotyczące zapisów i opłat.
Codziennie w łódzkim zoo odbywają się również pokazowe karmienia zwierząt. – Każdego dnia można poobserwować zwierzaki podczas karmienia. Są to między innymi pandy małe, lemury katta, binturongi, wyderki orientalne czy dzioborożce. Każdy gatunek otrzymuje swoje ulubione przysmaki - mówi Natalia Albińska z sekcji treningowej łódzkiego zoo.
Łódzkie zoo otwarte jest codziennie, w godzinach od 9:00 do 19:00 (kasy czynne są godzinę krócej).
HARMONOGRAM WARSZTATÓW „LETNIA AKADEMIA ZWIERZĄT 2021”
LIPIEC
Wtorek 06.07.21 ŚWINKI, ŚWINIE I PROSIACZKI
Spotkanie rozpocznie gawęda na temat ciekawszych przedstawicieli rodziny świniowatych (np. babirusa, guziec, świnia rzeczna). Przedstawimy zwyczaje tych chrumkających zwierząt, poznamy przysłowia o świniach i dowiemy się, jakimi cechami charakteru obdarzone są osoby urodzone w roku świni w horoskopie chińskim.
Dzieci wezmą udział w warsztatach plastycznych, w trakcie których stworzą rodzinę sympatycznej świnki Pepy (prace będzie można wziąć ze sobą).
Będzie możliwość wcielenia się w rolę opiekuna zwierząt - przygotowania posiłku dla świnek wisajskich oraz posprzątania ich wybiegu. Po pracy wpuścimy zwierzęta na posprzątany wybieg (dzieci nie mają kontaktu ze zwierzętami), przyjrzymy się czy spodoba się on naszej rodzinie, a karma smakuje. Świnki wisajskie są przedstawicielami wymierającego na Filipinach gatunku i będą jednymi z pierwszych zwierząt, które zamieszkają w naszym orientarium.
PROSIMY O PRZYNIESIENIE KALOSZY DLA DZIECI!
Środa 7. 07.21 ŚMIECIOWE POTWORY W ŚWIECIE ZWIERZĄT
W trakcie warsztatów dowiemy się, jakie śmieci są najniebezpieczniejsze dla dzikich zwierząt, gdzie na naszej planecie śmieci jest najwięcej, jak wyglądają ekosystemy – śmieciowiska oraz jak nasze codzienne, drobne decyzje wpływają na globalne tragedie żywych organizmów.
W trakcie spotkania uczestnicy własnoręcznie uratują pingwiny i delfiny zanieczyszczone ropą naftową po katastrofie tankowca, pomogą w przetrwaniu sumatrzańskim
orangutanom, zostaną ratownikami środowiska życia rozgwiazd i ośmiornic, a pod okiem Śmieciowego Potwora nauczą się odpowiedzialnych zachowań w swoich łazienkach i przy domowych koszach na śmieci. Na zakończenie warsztatów każde dziecko wykona ceramiczny obrazek, który zabierze ze sobą.
Czwartek 8.07.21 STOP NUDZIE U ZWIERZĄT
Poznajemy potrzeby psychiczne wybranych grup zwierząt i przeciwdziałamy nudzie. Warsztaty, polegają na wykonaniu zabawek dla zwierząt (np. rolkowe labirynty, pudełkowe zamczyska, huśtawki itp.) które będą oferowane mieszkańcom zoo, na oczach wykonawców. Dodatkowo będziemy mogli wykonać zabawkę dla swojego pupila i zabrać ze sobą.
Wtorek 13.07.21 ZWIERZĘCE NOGI I NÓŻKI
„Chcę oglądać Twoje nogi”, czyli przyglądamy się zwierzęcym nogom przygotowanym na każdy teren i każdą pogodę. Komu kopyto, komu pazur? Które zwierzę chodzi na stopach, a które na paluszkach? Jak wygląda noga od środka? Uczestniczymy w zabawie „Zgadnij co czujesz pod stopami”, posznurujemy jak wilki, pomaszerujemy inochodem jak żyrafy i wielbłądy. Zabawimy się tropami zwierząt i zrobimy gliniane pamiątki, które weźmiemy ze sobą.
UWAGA: Dzieci będą używać swoich stóp i rąk w trakcie zabaw. Prosimy o zabranie skarpetek dla dzieci.
Środa 14.07. 21 CZY ŁATWO BYĆ RODZICEM W ŚWIECIE ZWIERZĄT?
W trakcie warsztatów dzieci dowiedzą się, co trzeba zrobić, by być dobrym rodzicem w świecie zwierząt. Obejrzymy urodzone w zoo tegoroczne maluchy i staniemy się zapracowanymi rodzicami piskląt, które sami „wysiedzimy”. Łatwo, czy trudno być ptasim rodzicem? Blaski i cienie zwierzęcego macierzyństwa i tacierzyństwa. Na koniec zajęć dzieci wykonają pierzaste wyklejanki, które zabiorą na pamiątkę ze sobą.
Czwartek 15.07.21 ZWIERZĘCE UMIEJĘTNOŚCI
Podczas zajęć porównamy się z umiejętnościami zwierząt i ich zaradnością. Będziemy podglądać zwierzęta: spróbujemy dosięgać karmy jak małpy, zbierać mrówki jak mrówkojad, kule jak skarabeusz itp. Fascynujący świat zmysłów zwierząt – jak wilki będziemy odróżniać zapachy po ciemku. Posłuchamy pieśni zakochanych wielorybów i dowiemy się, dlaczego słoń nie potrzebuje telefonu komórkowego, żeby porozmawiać z kolegą na odległość. Łatwo, czy trudno być zwierzęciem? Dzieci otrzymają na pamiątki zestawy naklejek ze zwierzętami.
Wtorek 20.07.21 TRUDNA PRACA LEKARZA WETERYNARII!
W trakcie warsztatów weźmiemy udział w akcji „uśpienia i odłowienia” na terenie zoo „lwa” (zabawka) oraz udzielimy mu różnych form pomocy lekarskiej w na prawdziwej sali operacyjnej (prześwietlenie RTG, operacja, zastrzyki itp.). Będziemy mogli obejrzeć pomieszczenia szpitala dla zwierząt i dowiedzieć się ciekawostek o pracy lekarza weterynarii. Na końcu zajęć odbędziemy kurs bandażowania i udzielimy pomocy swojemu choremu pluszakowi (ulubioną zabawkę należy przynieść ze sobą).
UWAGA: W sytuacji niedostępności lekarzy weterynarii (nagłe przypadki medyczne), zapewnimy inne atrakcje.
Środa 21.07.21 FASCYNUJĄCY ŚWIAT ZWIERZĄT BEZKRĘGOWYCH
Zajęcia edukacyjno-warsztatowe, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jakie zwierzęta mieszkają w naszym otoczeniu – na trawniku, w krzewach, pod kamieniami, korą itp. Obejrzą także przepiękną kolekcję motyli egzotycznych i poznają, z czego robi się jedwab. Sprawdzą, które zwierzę ma najwięcej nóg, poznają olbrzymie ślimaki i spektakularne straszyki. Dowiedzą się, dlaczego skorpiony świecą w ciemności i jak wygląda dziecko biedronki. Zaproponujemy gry edukacyjne np. „W sieci pająka”. Mikrokosmos jest fascynujący! Dzieci otrzymują tematyczne książeczki edukacyjne.
UWAGA: W zajęciach NIE uczestniczą zwierzęta jadowite (np. pająki).
Czwartek 22.07.21 W WODZIE ŻYJĄ NIE TYLKO RYBY
W trakcie warsztatów poznamy, które zwierzęta łódzkiego zoo są związane z wodą. Obserwując zwierzęta dowiemy się, do czego rakom służą szczypce, a żurawiom i bocianom długie dzioby. Odwiedzimy rybki Dory i Nemo i poznamy ciekawostki z ich prywatnego życia. Dowiemy się także, które ryby kupować na obiad, a których unikać, aby nasz wybór nie wpływał negatywnie na środowisko. W części praktycznej przewidziano liczne aktywności m. in. wodne igraszki, zabawy z lodem, aktywności ruchowe np. „Poszukiwania podwodnych skarbów”. Dzieci otrzymają na pamiątkę książeczki edukacyjne „Mój morski zeszyt”.
Wtorek 27.07.21 NA RATUNEK OWADOM ZAPYLAJĄCYM!
W trakcie spotkania dzieci dowiedzą się, dlaczego wkrótce może zabraknąć na świecie kawy, kakao, owoców, migdałów i oleju rzepakowego. Jakie gatunki należą do zapylaczy? Jak można pomóc im i w rezultacie – sobie samym? Zajęcia przybliżą dzieciom m. in. pszczoły, które nie żądlą i nie mieszkają w ulach. Poznamy tajemnice pszczelego ula – jak wygląda robotnica, truteń i królowa pszczół oraz w jakim celu pszczoły tańczą. W części praktycznej wykonamy hoteliki dla pszczół (dzieci zabierają je ze sobą do domu), posiejemy rośliny miododajne (doniczki zabieramy ze sobą do domu) i spróbujemy różnych gatunków miodu. Ale najpierw popracujemy jak pszczoły.
Środa 28.07.21 SEKRETNE ŻYCIE PTAKÓW
Zajęcia, podczas których uczestnicy poznają sekrety ptaków np. Hedwigi z Harrego Pottera, drapieżnej papugi kei, królewskiego orłana i wielu, wielu innych. Wyjaśnimy, dlaczego ptaki latają, po co ptakom są pióra i dlaczego u niektórych ptaków są one wodoodporne. Dowiemy się, jakimi zmysłami dysponują ptaki (np. dlaczego sowy doskonale radzą sobie w ciemnościach) i czego szukają bociany w ciepłych krajach. W części praktycznej będziemy m. in. dopasowywać głosy ptaków do sylwetek oraz sprawdzać wiedzę ornitologiczną - co jest ptasią prawdą, a co mitem. Przewidujemy także rady dla młodych ptasiarzy i podglądanie ptaków przez lornetki. Podpowiemy, jak uatrakcyjnić swój ogród, aby było w nim jak najwięcej ptaków. Na koniec zajęć dzieci wykonają poidełka dla ptaków, które zabiorą ze sobą.
Czwartek 29.07.21 DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W ZOO
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 4-6 lat.
Obejrzymy i posłuchamy ciekawostek o wybranych zwierzętach zoo (np. zebry, żyrafy, małpy). Poznamy potrzeby życiowe zwierząt (karma, odpowiednie pomieszczenie, potrzeby psychiczne). Samodzielnie przygotujemy terrarium dla patyczaka (nie zabieramy ze sobą). Zagramy w gry edukacyjne, pobawimy się układankami zoologicznymi, wykonamy zwierzęce aktywizacje ruchowe. Każde dziecko otrzyma naklejki ze zwierzętami.
SIERPIEŃ
Wtorek 3.08.21 ŚWINKI, ŚWINIE I PROSIACZKI
Spotkanie rozpocznie gawęda na temat ciekawszych przedstawicieli rodziny świniowatych (np. babirusa, guziec, świnia rzeczna). Przedstawimy zwyczaje tych chrumkających zwierząt, poznamy przysłowia o świniach i dowiemy się jakimi cechami charakteru obdarzone są osoby urodzone w roku świni w horoskopie chińskim.
Dzieci wezmą udział w warsztatach plastycznych, w trakcie których stworzą rodzinę sympatycznej świnki Pepy (prace będzie można wziąć ze sobą).
Będzie możliwość wcielenia się w rolę opiekuna zwierząt - przygotowania posiłku dla świnek wisajskich oraz posprzątania ich wybiegu. Po pracy wpuścimy zwierzęta na posprzątany wybieg (dzieci nie mają kontaktu ze zwierzętami), przyjrzymy się czy spodoba się on naszej rodzinie, a karma smakuje. Świnki wisajskie są przedstawicielami wymierającego na Filipinach gatunku i będą jednymi z pierwszych zwierząt, które zamieszkają w naszym orientarium.
PROSIMY O PRZYNIESIENIE KALOSZY DLA DZIECI!
Środa 4.08.21 ŚMIECIOWE POTWORY W ŚWIECIE ZWIERZĄT
W trakcie warsztatów dowiemy się jakie śmieci są najniebezpieczniejsze dla dzikich zwierząt, gdzie na naszej planecie śmieci jest najwięcej, jak wyglądają ekosystemy – śmieciowiska oraz jak nasze codzienne, drobne decyzje wpływają na globalne tragedie żywych organizmów.
W trakcie spotkania uczestnicy własnoręcznie uratują pingwiny i delfiny zanieczyszczone ropą naftową po katastrofie tankowca, pomogą w przetrwaniu sumatrzańskim
orangutanom, zostaną ratownikami środowiska życia rozgwiazd i ośmiornic, a pod okiem Śmieciowego Potwora nauczą się odpowiedzialnych zachowań w swoich łazienkach i przy domowych koszach na śmieci. Na zakończenie warsztatów każde dziecko wykona ceramiczny obrazek, który zabierze ze sobą.
Czwartek 5.08.21 ZWIERZĘCE NOGI I NÓŻKI
„Chcę oglądać Twoje nogi”, czyli przyglądamy się zwierzęcym nogom przygotowanym na każdy teren i każdą pogodę. Komu kopyto, komu pazur? Które zwierzę chodzi na stopach, a które na paluszkach? Jak wygląda noga od środka? Uczestniczymy w zabawie „Zgadnij co czujesz pod stopami”, posznurujemy jak wilki, pomaszerujemy inochodem jak żyrafy i wielbłądy. Zabawimy się tropami zwierząt i zrobimy gliniane pamiątki, które weźmiemy ze sobą.
UWAGA: Dzieci będą używać swoich stóp i rąk w trakcie zabaw. Prosimy o zabranie skarpetek dla dzieci.
Wtorek 10.08.21 FASCYNUJĄCY ŚWIAT ZWIERZĄT BEZKRĘGOWYCH
Zajęcia edukacyjno-warsztatowe, podczas których uczestnicy dowiedzą się jakie zwierzęta mieszkają w naszym otoczeniu – na trawniku, w krzewach, pod kamieniami, korą itp. Obejrzą także przepiękną kolekcję motyli egzotycznych i poznają z czego robi się jedwab. Sprawdzą które zwierzę ma najwięcej nóg, poznają olbrzymie ślimaki, spektakularne patyczaki i drapieżne modliszki. Dowiedzą się dlaczego skorpiony świecą w ciemności i jak wygląda dziecko biedronki. Starsze dzieci samodzielnie wykonają model kleszcza (zabierają ze sobą) i poznają sposoby ochrony przed tymi pajęczakami. Dla młodszych – gry edukacyjne np. „W sieci pająka”. Mikrokosmos jest fascynujący! Dzieci otrzymują tematyczne książeczki edukacyjne.
UWAGA: W zajęciach NIE uczestniczą zwierzęta jadowite (np. pająki).
Środa 11.08.21 TRUDNA PRACA LEKARZA WETERYNARII!
W trakcie warsztatów weźmiemy udział w akcji „uśpienia i odłowienia” na terenie zoo „lwa” (zabawka) oraz udzielimy mu różnych form pomocy lekarskiej w na prawdziwej sali operacyjnej (prześwietlenie RTG, operacja, zastrzyki itp.). Będziemy mogli obejrzeć pomieszczenia szpitala dla zwierząt i dowiedzieć się ciekawostek o pracy lekarza weterynarii. Na końcu zajęć odbędziemy kurs bandażowania i udzielimy pomocy swojemu choremu pluszakowi (ulubioną zabawkę należy przynieść ze sobą).
UWAGA: W sytuacji niedostępności lekarzy weterynarii (nagłe przypadki medyczne), zapewnimy inne atrakcje.
Czwartek 12.08.21 W WODZIE ŻYJĄ NIE TYLKO RYBY
W trakcie warsztatów poznamy, które zwierzęta łódzkiego zoo są związane z wodą. Obserwując zwierzęta dowiedzmy się do czego rakom służą szczypce, a żurawiom i bocianom długie dzioby. Odwiedzimy rybki Dory i Nemo i poznamy ciekawostki z ich prywatnego życia. Dowiemy się także które ryby kupować na obiad, a których unikać, aby nasz wybór nie wpływał negatywnie na środowisko. W części praktycznej przewidziano liczne aktywności m. in. wodne igraszki, zabawy z lodem, aktywności ruchowe np. „Poszukiwania podwodnych skarbów”. Dzieci otrzymają na pamiątkę książeczki edukacyjne „Mój morski zeszyt”.
Wtorek 17.08.21 ZWIERZĘCE UMIEJĘTNOŚCI
Podczas zajęć porównamy się z umiejętnościami zwierząt i ich zaradnością. Będziemy podglądać zwierzęta: spróbujemy dosięgać karmy jak małpy, zbierać mrówki jak mrówkojad, kule jak skarabeusz itp. Fascynujący świat zmysłów zwierząt – jak wilki będziemy odróżniać zapachy po ciemku. Posłuchamy pieśni zakochanych wielorybów i dowiemy się dlaczego słoń nie potrzebuje telefonu komórkowego, żeby porozmawiać z kolegą na odległość. Łatwo, czy trudno być zwierzęciem? Dzieci otrzymają na pamiątki zestawy naklejek ze zwierzętami.
Środa 18.08.21 CZY ŁATWO BYĆ RODZICEM W ŚWIECIE ZWIERZĄT?
W trakcie warsztatów dzieci dowiedzą się co trzeba zrobić by być dobrym rodzicem w świecie zwierząt. Obejrzymy urodzone w zoo tegoroczne maluchy i staniemy się zapracowanymi rodzicami piskląt, które sami „wysiedzimy”. Łatwo, czy trudno być ptasim rodzicem? Blaski i cienie zwierzęcego macierzyństwa i tacierzyństwa. Na koniec zajęć dzieci wykonają pierzaste wyklejanki, które zabiorą na pamiątkę ze sobą.
Czwartek 19.08.21 NA RATUNEK OWADOM ZAPYLAJĄCYM!
W trakcie spotkania dzieci dowiedzą się dlaczego wkrótce może zabraknąć na świecie kawy, kakao, owoców, migdałów i oleju rzepakowego. Jakie gatunki należą do zapylaczy? Jak można pomóc im i w rezultacie – sobie samym? Zajęcia przybliżą dzieciom m. in. pszczoły, które nie żądlą i nie mieszkają w ulach. Poznamy tajemnice pszczelego ula – jak wygląda robotnica, truteń i królowa pszczół oraz w jakim celu pszczoły tańczą. W części praktycznej wykonamy hoteliki dla pszczół (dzieci zabierają je ze sobą do domu), posiejemy rośliny miododajne (doniczki zabieramy ze sobą do domu) i spróbujemy różnych gatunków miodu. Ale najpierw popracujemy jak pszczoły.
Wtorek 24.08.21 SEKRETNE ŻYCIE PTAKÓW
Zajęcia, podczas których uczestnicy poznają sekrety ptaków np. Hedwigi z Harrego Pottera, drapieżnej papugi kei, królewskiego orłana i wielu, wielu innych. Wyjaśnimy dlaczego ptaki latają, po co ptakom są pióra i dlaczego u niektórych ptaków są one wodoodporne. Dowiemy się jakimi zmysłami dysponują ptaki (np. dlaczego sowy doskonale radzą sobie w ciemnościach) i czego szukają bociany w ciepłych krajach. W części praktycznej będziemy m. in. dopasowywać głosy ptaków do sylwetek oraz sprawdzać wiedzę ornitologiczną - co jest ptasią prawdą, a co mitem. Przewidujemy także rady dla młodych ptasiarzy i podglądanie ptaków przez lornetki. Podpowiemy jak uatrakcyjnić swój ogród, aby było w nim jak najwięcej ptaków. Na koniec zajęć dzieci wykonają poidełka dla ptaków, które zabiorą ze sobą.
Środa 25.08.21 STOP NUDZIE U ZWIERZĄT
Poznajemy potrzeby psychiczne wybranych grup zwierząt i przeciwdziałamy nudzie. Warsztaty, polegają na wykonaniu zabawek dla zwierząt (np. rolkowe labirynty, pudełkowe zamczyska, huśtawki itp.) które będą oferowane mieszkańcom zoo, na oczach wykonawców. Dodatkowo będziemy mogli wykonać zabawkę dla swojego pupila i zabrać ze sobą.
Czwartek 26.08.21 DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W ZOO
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 4-6 lat.
Obejrzymy i posłuchamy ciekawostek o wybranych zwierzętach zoo (np. zebry, żyrafy, małpy). Poznamy potrzeby życiowe zwierząt (karma, odpowiednie pomieszczenie, potrzeby psychiczne). Samodzielnie przygotujemy terrarium dla patyczaka (nie zabieramy ze sobą). Zagramy w gry edukacyjne, pobawimy się układankami zoologicznymi, wykonamy zwierzęce aktywizacje ruchowe. Każde dziecko otrzyma naklejki ze zwierzętami.
UWAGA! Wszystkie dzieci uczestniczące w zajęciach oraz wszyscy ich opiekunowie są zobowiązani do zakupu biletów wstępu do zoo. Opłata za warsztaty wynosi 12 złotych/za każde dziecko.
Co istotne, zgłoszenia, przesłane z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem, w których podaje się liczbę i wiek dzieci zamierzających brać udział w zajęciach oraz numer telefonu należy wysyłać na adres: dydaktyka@zoo.lodz.pl. W przypadku przyjęcia i potwierdzenia rezerwacji, zgłaszający otrzymuje w mailu unikatowe hasło, które podaje w kasie zoo. Ilość miejsc na zajęciach jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń mailowych. Nie odpowiadamy na maile niezakwalifikowanych osób. Otrzymany z kasy kupon z opłatą za zajęcia dla dziecka, zwiedzający przekazuje pracownikom działu dydaktycznego bezpośrednio przed ich rozpoczęciem (należy go zachować).
UWAGA: Na każdych zajęciach ubrania dzieci mogą ulec pobrudzeniu. Dzieci uczestniczące w warsztatach w dn. 6 lipca i 3 sierpnia powinny przynieść ze sobą kalosze.
Zoo zapewnia wszystkie materiały do wykonania warsztatów.
Warsztaty będą się rozpoczynać o godz. 13.00 – w wiacie edukacyjnej, bezpośrednio za wejściem do zoo i będą trwać ok. 1,5 godziny. Nie czekamy na spóźnialskich J.