Literackie laury dla Sławy Lisieckiej

31 sierpnia odbyła się 13. już gala Nagrody Literackiej „Gdynia”. Wśród czwórki laureatów znalazła się wybitna łódzka tłumaczka.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

W kategorii „przekład na język polski” zgłoszono ogółem 58 tytułów, nominowanych zostało 5 tłumaczy, w tym  Milena Ruskow, Magdalena Pytlak. Julia Różewicz oraz Adam Pomorski. Zwyciężyła Sława Lisiecka. Nagradzając przekład 2 minipowieści Chodzenie. Amras Thomasa Bernharda jej autorstwa wydany przez łódzką oficynę Od Do, Kapituła konkursu doceniła szczególnie „umiejętność poruszania się na granicy sztuki i obłędu”.

- Tłumacz porusza się w wirze języka. Jest reżyserem gry. Słowa odbiera, słowa oddaje i to on tutaj rządzi – mówił w laudacji Marek Bieńczyk.

Sława Lisiecka dedykowała nagrodę nieżyjącemu mężowi, Zdzisławowi Jaskule. Podkreśliła także, że jest w gronie wyróżnionych jedyną kobietą.

W pozostałych kategoriach nagrodzono: Krzysztofa Mrowcewicza (esej), Dominika Bielickiego (poezja) oraz Pawła Sołtysa (proza).

Sława Lisiecka – łodzianka, absolwentka germanistyki Uniwersytetu Łódzkiego. W latach siedemdziesiątych związana z opozycją demokratyczną. Od końca lat 70. tłumaczy literaturę niemieckojęzyczną.  W roku 2007 odznaczona przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2011 r. otrzymała Nagrodę Miasta Łodzi za dotychczasową działalność translatorską i społeczną. W 2012 roku uhonorowana nagrodą dla najlepszej polskiej tłumaczki literatury niemieckojęzycznej – fundacji Kunststiftung Nordrhein-Westfalen. W 2013 roku odznaczona przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medalem „Gloria Artis” za zasługi dla polskiej kultury. Jej dorobek translatorski obejmuje ponad 130 pozycji książkowych z zakresu literatury pięknej. Stypendystka niemieckich i austriackich instytucji kulturalnych. Laureatka wielu nagród translatorskich.

 

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt