Podczas dwudniowej wizyty w Łodzi młodzi dziennikarze z naszego partnerskiego miasta Chengdu odwiedzili także Urząd Miasta Łodzi. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach promocji połączenia kolejowego z Łodzi do Chengdu.
Goście spotkali się m.in. z Moniką Karolczak, zastępcą dyrektora Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą UMŁ, która przy okazji odpowiadała na pytania młodzieży dotyczące wpływu polsko-chińskiego połączenia kolejowego na rozwój Łodzi. - Od czasu uruchomienia połączenia zdecydowanie wzrosło zainteresowanie Łodzią i regionem wśród firm deweloperskich zajmujących się budową obiektów magazynowych - podkreśliła Monika Karolczak. Oczywiście powstały też nowe miejsca pracy w firmie Hatrans. Rośnie zainteresowanie uczelni wyższych kierunkami związanymi z logistyką. Łódź stała się znaczącym portem multimodalnym dla eksportu towarów z Polski i Unii Europejskiej do Chin.
Goszczący w Łodzi Chińczycy z Little Panda Reporters mają od 4,5 do 13 lat. Ich pasją jest dziennikarstwo. Młodzi reporterzy umówili się na wywiad nie tylko w UMŁ, ale również z przedstawicielami firmy Hatrans, która zajmuje się obsługą pociągu transportującego towary z Łodzi do Chin. W dalszej kolejności grupa uda się do Wrocławia, Pragi, Bratysławy i Budapesztu. Po powrocie, w swoich szkołach przedstawią reportaże z wyprawy do Łodzi i Europy oraz o znaczeniu współpracy gospodarczej rozwijającej się dzięki pociągowi kursującemu między partnerskimi miastami Łódź i Chengdu.
Pierwszego dnia swojej wizyty (1 sierpnia) dzieci spotkały się ze swoimi rówieśnikami w Pałacu Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi, które brały udział w półkoloniach realizowanych w tej placówce. Odbyły również krótką wizytę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa i spacer ulicą Piotrkowską.