- Nie obyło się bez komplikacji i konieczności dokonania zmian projektowych oraz usunięcia wielu kolizji, ale obecnie prace na Rydza-Śmigłego wchodzą w kolejny etap realizacji – wyjaśnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.
Na budowie do tej pory wykonano szereg prac podziemnych, jak budowa odwodnienia, przebudowa wodociągu, rozbiórka fundamentów dawnych budynków, osuszenie terenu i usunięcie kolizji z sieciami podziemnymi. Ponadto wykonano też prace ziemne, jak wymiana wadliwego gruntu, aby posiadał odpowiednią nośność dla tego typu drogi i torowiska. Wykonano również fundamenty słupów trakcyjnych. Całość tych prac, nie daje może widocznych zmian na budowie, ale umożliwiła uporanie się z wszelkimi trudnościami i możliwość rozpoczęcia prac przy już konkretnych zadaniach drogowych.
- Pierwszy krok do zakończenia realizacji to budowa podbudowy torowiska. Wykonawca po stabilizacji gruntu i przygotowaniu terenu, układa na nim siatki, na których usypane i utwardzone zostanie kruszywo, mające być fundamentem dla podkładów, do których przymocowane zostaną nowe szyny tramwajowe – informuje dyrektor Agnieszka Kowalewska-Wójcik.
Po zakończeniu prac przy podbudowie torowiska w planach jest montaż krawężników i prace drogowe przy wymianie nawierzchni na przebudowywanej nitce al. Rydza-Śmigłego.
Ponadto wykonany został w całości nowy wiadukt, który zapewni bezkolizyjny przejazd kierowcom, bezpieczne przejście dla pieszych między osiedlami i komfort z korzystania z komunikacji miejskiej, bez barier architektonicznych, konieczności chodzenia po schodach oraz integrację autobusu i tramwaju na jednym przystanku.
Zakończenie prac na zachodniej nitce al. Rydza-Śmigłego planowane jest latem tego roku, a całość prac w 2021 r.
Przebudowa realizowana jest w ramach unijnego projektu za kwotę 660 mln zł, w ramach którego przebudowana została ul. Dąbrowskiego. Zmodernizowana zostanie ul. Rzgowska, ul. Przybyszewskiego i dalszy ciąg al. Rydza-Śmigłego i ul. Niższej oraz powstaną nowe odcinki tras tramwajowych na ul. Broniewskiego i al. Rodziny Grohmanów. Do tego zakupione zostanie 30 nowych niskopodłogowych tramwajów od firmy Modertrans z Poznania i zmodernizowana zostanie zajezdnia Chocianowice.
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. „Kompleksowy program integracji sieci niskoemisyjnego transportu publicznego w metropolii łódzkiej wraz z zakupem taboru do obsługi trasy W-Z oraz innych linii komunikacyjnych i modernizacją zajezdni tramwajowej w Łodzi.”