Łódź buduje Mediatekę

Ogród różany, szklane atrium, galeria, rodzinna kawiarnia i multimedialne sale, czyli jak powstaje jedna z najnowocześniejszych instytucji kultury w Łodzi.

Na naszych oczach pięknieją dwie zabytkowe wille przy ul. Moniuszki 3 i 5.
3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

W tym roku zakończy się budowa Mediateki. Będzie to jedna z najnowocześniejszych instytucji kultury, która nie tylko zaoferuje nowe atrakcje, ale będzie też nowoczesnym wnętrzem, jakiego jeszcze w Łodzi nie było.

– Na naszych oczach pięknieją dwie zabytkowe wille przy ul. Moniuszki 3 i 5. W pierwszej będą znajdowały się wydziały Urzędu Miasta Łodzi, natomiast przy ul. Moniuszki 5 znajdzie się Mediateka, najnowocześniejsza filia Biblioteki Miejskiej. Powstaną tu również, przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, pracownie artystyczne oraz pomieszczenia, w których będzie można organizować warsztaty i szkolenia. Oba budynki będą ze sobą połączone przeszklonymi kładkami, a czytelnicy będą wchodzić do Mediateki przez dziedziniec ze szklanym dachem. Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał 2021 r. – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Do budynku Mediateki będzie można się dostać przez bezpośrednie połączenie łączące dziedziniec z ulicą. Projektanci przewidzieli też windę, aby budynek był dostępny dla osób mających problemy z poruszaniem się. Również toalety będą toalety będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W budynku będą się mieścić: pracownie dla młodzieży (7), pracownie multimedialne (2), pracownia dla osób niepełnosprawnych, sale szkoleniowe/warsztatowe (5), pomieszczenia administracyjne (4) oraz studio lektorskie.

Przy ulicy Moniuszki 5 planowane jest założenie trawnika i wykonanie nasadzeń w niewielkim ogrodzie. Ustawione też będą ławki, kosze na śmieci czy stojaki na rowery. Nawierzchnia podwórka zostanie częściowo wymieniona na parkiet przemysłowy, a w bramie przewidywane są stojaki na rowery.

– Kończymy rewitalizację dwóch willi przy ul. Moniuszki 3 i 5. W pierwszym znajdzie się Mediateka, w drugim siedziba Wydziału Kultury UMŁ. Prowadzimy prace wykończeniowe, które zbliżają się już do końca. Wykonaliśmy już powłoki malarskie i wykładziny ceramiczne ścian i podłóg w węzłach sanitarnych. Niedługo przystąpimy do układania parkietów oraz instalacji wyposażenia. Mamy już zainstalowaną część opraw oświetleniowych, gniazd i innego osprzętu elektrycznego. Mamy też zmontowaną stalową konstrukcję szklanego dziedzińca między willami – mówi Tomasz Zagozda, kierownik budowy z Firmy BTIB.

Przed rozpoczęciem rewitalizacji wille groziły katastrofą budowalną, a ściany frontowe od strony ul. Moniuszki były podparte, by nie przewróciły się na ulicę. W budynkach nie było stropów, części ścian, a dach groził zawaleniem. Dlatego wewnętrzną konstrukcję obiektów trzeba było wybudować od nowa. Jedynie zewnętrzne ściany są historyczne. Udało się na nich zachować sporo zabytkowych elementów sztukatorskich i zdobień elewacyjnych.

Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3 i 5, wraz z inwestycją przy ulicy Tuwima 10 realizowana jest w ramach Programu Nowe Centrum Łodzi.

Koszt inwestycji to 36,25 mln  zł brutto.


Projekt pn. "Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)" realizowany jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Polecane aktualności

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Jedynym ich nagrobkiem jest nasza pamięć. W hołdzie pomordowanym na Brusie

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu złożono kwiaty i… więcej

Dla pokoju i praw człowieka! "Błękitny marsz" z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między… więcej

Kontakt