Łódź buduje Mediatekę. Kreatywna przestrzeń do czytania, pisania i słuchania powstanie przy Moniuszki 5

Wirtualna biblioteka, zbiory druków i nagrań, warsztaty pisania scenariuszy, zabawy dla dzieci, a do tego ekspozycje - tak będzie działać łódzka Mediateka, nowoczesne centrum multimedialne łączące w sobie funkcję wypożyczalni książek z instytucją kultury. Pierwsi goście będą mogli odwiedzić placówkę w 2020 roku. Koszt dostosowania zabytkowego pałacu Ludwika Meyera do potrzeb biblioteki to ponad 36 mln zł.

fot. Stefan Brajter
Budowa interaktywnej biblioteki to tylko część większego projektu. Zmieni się także najbliższe otoczenie Mediateki. Miasto w przyszłości planuje przebudowę samej ul. Moniuszki, na której pojawi się dodatkowa zieleń i mała architektura.
8 zdjęć
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Trwają prace projektowo-koncepcyjne, których celem jest przebudowa willi Ludwika Meyera  w multimedialną bibliotekę. Wnętrza obiektu wpisanego do rejestru zabytków odnowi ceniona firma konserwatorska Mosaicon, a inwestycję zrealizuje w konsorcjum z firmami Budomal i BTIB – BAU TECHNIK.

- Mediateka to będzie budynek nowoczesnej biblioteki o funkcjach multimedialnych. Prace projektowe są w toku. W przyszłym roku ekipa wykonawcy będzie wchodziła na teren budowy i przywracała blask budynkowi przy ul. Moniuszki 5. Proces budowlany będzie trwał około 2 lat. Równolegle prowadzone są prace związane z realizacją układu drogowego wewnątrz kwartału między ulicą Moniuszki a ulicą Tuwima. Droga, która właśnie jest obok budowana ma być ukończona w tym roku – zapowiada Robert Kolczyński, dyrektor Wydziału ds. Zarządzania Projektami UMŁ.

Na parterze Mediateki znajdą się sale wielofunkcyjne. Jedna dwukondygnacyjna z antresolą, kulisami, bocznym wejściem i połączeniem z ogrodem, druga - ze zbiorami. Powstanie tu również pomieszczenie dla nagrań lektorskich. Na drugim piętrze przewidziano trzy pracownie dla warsztatów, szkoleń, kursów oraz pomieszczenia administracyjne. Przeszklony dziedziniec to zaś miejsce dla kawiarni i dodatkowej sali, w której będzie można organizować ekspozycje czy wystawy.

Oprócz przebudowy zabytku przy Moniuszki 5, odnowa czeka także sąsiadujący budynek pod nr. 3, gdzie przeniosą się wydziały Urzędu Miasta Łodzi. - Moniuszki 3 będzie to nieruchomość wykorzystana po remoncie przez magistrat. Przy Moniuszki 5 powstanie nowoczesne centrum kulturalno-multimedialne. Taka biblioteka XXI wieku, gdzie będzie można na miejscu zapoznać się za pośrednictwem nowych technologii ze zgromadzonymi tutaj zbiorami. Będzie to przestrzeń do tworzenia, ale także przestrzeń wykorzystana do rewitalizacji społecznej. A wszystko to w pięknych wnętrzach zabytkowego pałacu z nowoczesnymi akcentami – dodaje wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Paweł Bliźniuk.

Budowa interaktywnej biblioteki to tylko część większego projektu. Zmieni się także najbliższe otoczenie Mediateki. Miasto w przyszłości planuje przebudowę samej ul. Moniuszki, na której pojawi się dodatkowa zieleń i mała architektura.

Mediateka – nowoczesne centrum kulturalno-multimedialne poświęcone zbiorom mediów na różnych nośnikach. To również gadżety technologiczne, dzięki którym możliwe będzie obcowanie z kulturą i sztuką za pomocą urządzeń mobilnych, ekranów dotykowych bądź Internetu. Nowa instytucja kultury gromadzić będzie najnowsze zbiory literackie i popularnonaukowe. 80 procent zajmą tradycyjne książki, pozostałe 20 procent wydawnictwa audiowizualne. Za działalność Mediateki odpowiadać będzie Dom Literatury. Inwestycja współfinansowana jest z funduszy unijnych.


Projekt pn.: „Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)" realizowany na podstawie umowy o dofinansowanie z dnia 30 maja 2017 r. nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0002/16.

Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt