Łódź buduje - Prosto chodnikiem. Milion płyt i kostek do ułożenia

W tym roku w mieście powstanie kilkadziesiąt kilometrów nowych chodników. Proste chodniki to jedna z kluczowych spraw, którą zgłaszają mieszkańcy. Również w tym roku powstanie kilkadziesiąt kilometrów nowych traktów dla pieszych.

Archiwum UMŁ
Łódź się ciągle zmienia. Realizujemy duże, niekiedy wręcz spektakularne inwestycje, ale nie zapominamy o tych drobniejszych.
3 zdjęcia
Archiwum UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- 25 km równych chodników o łącznej powierzchni ponad 55 tys. metrów kwadratowych zostanie wykonanych w tym roku w ponad 40 lokalizacjach. Prace prowadzone będą przez Zarząd Inwestycji Miejskich, Zarząd Dróg i Transportu oraz Wydział Gospodarki Komunalnej. Chodniki powstaną w ramach rewitalizacji, planu dla osiedli i zadań inwestycyjnych, ale przede wszystkim będzie to realizacja głosu mieszkańców, którzy praktycznie na każdym spotkaniu informują gdzie należy wyremontować chodniki i sami zgłosili kilkanaście wniosków w Budżecie Obywatelskim dotyczących budowy nowych chodników – informuje Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta Łodzi.

- Łódź się ciągle zmienia. Realizujemy duże, niekiedy wręcz spektakularne inwestycje, ale nie zapominamy o tych drobniejszych. Bywa, że to one są najbliższe mieszkańcom. Tak jest na pewno przy okazji remontu chodników. Część z nich znajduje się na osiedlach, a część remontowana jest przy okazji innych inwestycji rewitalizacyjnych albo drogowych. Nowe płyty chodnikowe pojawią się na przykład na skrzyżowaniu alei Wyszyńskiego z ulicą Armii Krajowej, łącząc znajdujące się tam przystanki z okolicznym marketem, wzdłuż ulicy Popiełuszki, gdzie powstanie sympatyczny pasaż z ławkami i zielenią oraz na ulicy Krokusowej w okolicy ulicy Telefonicznej. Nowe, bezpieczne i jednocześnie spójne z charakterem rewitalizacji obszarowej chodniki sukcesywnie oddajemy między innymi na ulicach: Wschodniej, Zachodniej czy Rewolucji 1905 roku - powiedziała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Natomiast w ramach Budżetu Obywatelskiego zrealizowane zostaną remonty chodników m.in. na ul. Lorentza, Gandhiego, Perla, Ciołkowskiego, Chocianowickiej czy Organizacji „Wolność i Niezawisłość”

Przy większości inwestycji chodniki wykonane będą w standardzie trójpodziału z opaskami z kostki kamiennej i środkowej części wykonanej z kostki granitowej 25 x 25 cm. Ponadto wykonując nowe chodniki zapewniamy wszelkie ułatwienia dla osób niepełnosprawnych i o ograniczonym poruszaniu się, oraz osób z wózkami. Dojścia do przejść dla pieszych są pochylone, a chodniki wyposażone w płytki wskaźnikowe dla niewidomych. Również opaska z kamienia oprócz aspektu wizualnego, ma znaczenie dla osób niewidomych, gdyż swoją fakturą informuje taką osobę, że jest bliżej krawędzi chodnika.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt