- Postęp prac na alei Edwarda Śmigłego-Rydza widać gołym okiem, choć nie każda część inwestycji niesie spektakularne zmiany. Można jednak śmiało powiedzieć, że mamy za sobą około 3/4 robót kontraktowych. Obecnie trwa wymiana gruntów, układane są płyty torowe oraz realizowane są prace brukarskie pod wiaduktami na chodnikach i peronach przystanków komunikacji miejskiej, które zlokalizowane będą na zerowym poziomie. Takie ich umiejscowienie ułatwi dostęp do tramwajów i autobusów, a korzystającym z nich zapewni bezpieczeństwo. Wcześniej zrealizowane zostały prace przy wykonaniu nasypu drogowego, układaniu maty antywibracyjnej, a także instalacji oświetlenia. Ułożona została także część torowiska i te prace wciąż trwają – powiedziała Renata Zatorska-Sytyk, z-ca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich ds. inwestycji liniowych.
- Przez najbliższe pół roku kontynuowane będą prace przy budowie wiaduktu, dalszej części torowiska oraz oświetlenia. Ustawione zostaną słupy trakcyjno-oświetleniowe wraz z rozwieszeniem sieci trakcyjnej. Na wschodniej nitce jezdni, na odcinku od ulicy Milionowej do ulicy księdza biskupa Wincentego Tymienieckiego, powstanie jej zupełnie nowa konstrukcja wraz z odcinkiem drogi przy najeździe na wiadukt. Wybudowane zostaną też ciągi pieszo-rowerowe lub zamiennie - chodnik i droga dla rowerów po stronie wschodniej, na odcinku od ulicy Stanisława Przybyszewskiego do „Kociego Szlaku” na Księżym Młynie. Przygotowujemy się także do nasadzeń zieleni. Prace przebiegają zatem zgodnie z harmonogramem i nie ma zagrożenia dla końcowego terminu inwestycji, czyli października bieżącego roku – dodała Renata Zatorska-Sytyk.
Przebudowa alei Edwarda Śmigłego-Rydza to część dużego, niskoemisyjnego projektu z dofinansowaniem unijnym, mającego na celu poprawę jakości i dostępności transportu zbiorowego w Łodzi. Na alei Edwarda Śmigłego-Rydza dzięki nowemu wiaduktowi i przebudowie torowiska, zniwelowane zostaną bariery architektoniczne, a autobusy i tramwaje pojadą wspólnym pasem. Przystanki zlokalizowane będą na poziomie zero pod wiaduktami.
Wartość inwestycji to 97,27 mln. zł.
Projekt pn. „Kompleksowy program integracji sieci niskoemisyjnego transportu publicznego w metropolii łódzkiej wraz z zakupem taboru do obsługi trasy W-Z oraz innych linii komunikacyjnych i modernizacją zajezdni tramwajowych w Łodzi” wybrany do dofinansowania i w dniu 15.12.2017 r. podpisano umowę o dofinansowanie nr POIS-06.01.02.00-00-0047/16-00.
Projekt realizowany jest z Funduszu Spójności w ramach Priorytetu VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach, Działanie 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.