Łódź Business Run jest częścią ogólnopolskiej akcji, w ramach której o tej samej godzinie pięcioosobowe sztafety wyruszają na trasy w kilku miastach. W ubiegłym roku oprócz Łodzi rywalizacja toczyła się też w: Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Lublinie. W tych biegach nie wyniki były jednak najważniejsze, ale pomoc.
Jednym z pomysłodawców akcji był Janek Mela, który stracił lewe podudzie i prawe przedramię w wyniku porażenia prądem w niezabezpieczonej stacji transformatorowej, gdzie schował się przed deszczem. Nie załamał się jednak wypadkiem i pokazał niezwykły hart ducha. Nie tylko został najmłodszym zdobywcą bieguna południowego i północnego w jednym roku, ale założył też fundację pomagającą ludziom z podobnymi problemami. Jego dzieło kontynuuje fundacja Poland Business Run, która za zebrane pieniądze kupuje profesjonalne protezy, elektryczne wózki inwalidzkie, zapewnia rehabilitację fizyczną i pomoc psychologiczną. - Profesjonalna, czyli wykonana z dobrych materiałów, a do tego indywidualnie dopasowana proteza często odmienia beneficjentów. W połączeniu z rehabilitacją fizjoterapeutów i pomocą psychologów te osoby dostają szansę na nowe życie. Wychodzą z domów, wracają do pracy, są znów aktywne i uśmiechnięte. Dla tych osób zebranie kilku czy kilkunastu tysięcy złotych często przekracza ich możliwości. Staramy się pomóc jak największej liczbie osób, ale to zależy od liczby uczestników. Dlatego hasło: pobiegniesz, pomożesz oddaje istotę tej akcji – powiedziała prezes fundacji PBR Agnieszka Pleti.
Podczas Łódź Business Run 2018 na starcie stanęło 2400 zawodników, dzięki którym udało się zebrać 187 072 zł, co pozwoliło pomóc 13 niepełnosprawnym osobom. Marta Matuszewska i Anna Łomotowska dostały protezy i turnus rehabilitacyjny. Wojciech Wlazło, Dawid Rusinowski, Krzysztof Pazia, Tomasz Chudziński i Aleksandra Cydejko mają nowe protezy. A Bożena Kaczorowska, Joanna Kowalik, Sławomir Wolski, Grzegorz Jarek i Daniel Wosiecki przeszli rehabilitację. Waldemar Milczarek już korzysta z nowego wózka.
- Zmieniliście moje życie. W końcu sama wyszłam z domu o kulach. To niesamowite – mówiła Anna Łomotowska. - Do tej pory nie odważyłam się sama chodzić w protezie, a wreszcie przeszłam bez żadnej pomocy kilka kroków. To niesamowite uczucie – cieszyła się Marta Matuszewska.
Pierwszym tegorocznym beneficjentem został Waldemar Woźniak, który w wypadku stracił obie nogi. Porusza się teraz na wózku lub dzięki protezom. Mimo niepełnosprawności wciąż jest aktywny – żegluje, lata na motolotni i marzy, by zostać kapitanem żaglowca.
Zapisy do Łódź Business Run 2019 rozpoczną się 23 maja (czwartek) o godz. 12. Koszt startu 5–osobowej sztafety to 350 zł netto. Limit uczestników ustalono na 600 sztafet, czyli 3000 osób. Więcej informacji na temat biegu i zgłoszeń można znaleźć tutaj.